Warszawski eksperyment na ISS. Wykona go Sławosz Uznański
Wśród eksperymentów, które w ramach misji IGNIS wykona w kosmosie polski astronauta, są dwa mające swoje źródło na Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy. O szczegółach jednego z nich Kubie Łasickiemu opowiedziała dr n. med. Alicja Trębińska-Stryjewska z Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT.
Algi (albo po prostu: glony) to nie tylko znane nam znad morza wodorosty czy prozdrowotne dodatki do napojów, ale też coraz bardziej realne źródło biopaliw. Drążymy temat glonów ekstremofilnych – organizmów wyjątkowo odpornych na wysokie zasolenie, kwasowość, a nawet promieniowanie jonizujące. O możliwościach jednokomórkowych krasnorostów i roli, jaką te „pancerne” glony mogą odegrać przygotowaniach do kolonizacji kosmosu, opowiada Grzegorz Wałpuski, doktorant Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pyta Maks Walewski
--------
16:10
--------
16:10
Naukąt SGH: "Rok wyzwań i sukcesów" – podsumowanie z Rektorem SGH
Kamil Kuć rozmawia z dr. hab. Piotrem Wachowiakiem, Rektorem SGH, o mijającym roku akademickim – jego największych sukcesach, ambitnych projektach i tym, na czym uczelnia skupi się w przyszłym roku akademickim.
--------
17:16
--------
17:16
Niebo pod ciągłym nadzorem. Obserwatorium Very Rubin w Chile!
W 1933 Fritz Zwicky zaproponował istnienie ciemnej materii dla wyjaśnienia wyjątkowo szybkiego ruchu galaktyk z gromady Coma. Później, w latach 70., niezależne dowody dostarczyła astronomka Vera Rubin. Czym jednak jest ciemna materia i energia? Na zbadanie tego, co niewidzialne dla teleskopów i – co równie ważne – niemal ciągły monitoring południowego nieba ma pozwolić uruchomione właśnie Obserwatorium im. Very Rubin w Chile. O nowym obiekcie, stojących przed projektem wyzwaniach i nadziejach, jakie wiążą z nim naukowcy, mówi prof. Paweł Pietrukowicz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pyta Maks Walewski
--------
12:54
--------
12:54
Zadłużenie młodych maleje. Ale to wciąż 800 mln zł
Młodzi dorośli między 18 a 24 rokiem życia coraz rzadziej mają problem ze spłatą zaległości finansowych. Jednak ich łączny dług to wciąż 800 mln zł! Jakie są źródła takich problemów i z czego wynikają te statystyki tłumaczy dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH - główny analityk grupy BIG InfoMonitor. Pyta Kuba Łasicki.
Nauka, nauka i jeszcze raz nauka! Audycja dla wszystkich dociekliwych i żądnych wiedzy. Pytamy naukowców o ich badania, projekty, sukcesy, wyzwania. Odcinki co każde poniedziałki, środy i piątki o 13!
#SAMESZTOSY to Radio Kampus 97,1 FM w Warszawie i www.radiokampus.fm