Modelka, mama trójki synów, influencerka i psycholożka. Jaki jest jej ulubiony, najbardziej sprawdzony składnik kosmetyczny? Karolina Malinowska w „Dobrym składzie" przyznaje, że jest nim kwas hialuronowy, po który sięga m.in. w maskach w płachcie serum, kremach czy płatkach pod oczy. Ale po przecinku dodaje, że najlepiej na poprawę wyglądu działa również dobry, długi sen. Karolina Malinowska nie eksperymentuje z urodą ze względu na fakt, że ma skórę reaktywną i naczyniową. Z tego samego powodu z rezerwą podchodzi do nowości, a nawilżanie traktuje jako najważniejszy element dbania o siebie, dlatego zarówno przed snem jak i tuż po przebudzeniu pije szklankę wody.Karolina Malinowska miała ogromny przywilej i przyjemność pracować z najlepszymi makijażystami na świecie, kiedy chodziła po wybiegach u topowych projektantów. Malowała ją m.in. Pat McGrath, Charlotte Tilbury czy Tom Pecheux, ale sama na codzień raczej się nie maluje. W jaki sposób hejterskie komentarze wpływają na jej samopoczucie? Jaka jest najlepsza porada beauty, jaką kiedykolwiek usłyszała? Warto posłuchać tego odcinka. Dystansu do siebie, można pozazdrościć, bardziej niż chodzenia po światowych wybiegach.Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:00:23
Awenantramidy
Partnerem odcinka specjalnego podcastu „Dobry skład” została marka Aveeno®, numer jeden w kategorii pielęgnacji ciała w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytani, która produkuje dermokosmetyki bogate w awenantramidy i kompleks z potrójnym owsem. Chemiczka i safety assesorka, Magda Kaczanowicz (na Instagramie @racjapielegnacja) tłumaczy, jak działają. Awenantramidy to antyoksydanty z owsa o silnym działaniu przeciwzapalnym. Pomagają złagodzić swędzenie wynikające z suchości skóry i podrażnienia, przynosząc ulgę wymagającej skórze wrażliwej i reaktywnej. Zawierają szereg witamin z grupy B i betaglukan, a także przywracają zdrowo funkcjonujący mikrobiom i poprawiają odporność naskórka. Magda Kaczanowicz na czynniki pierwsze rozkłada również kompleks z potrójnym owsem, który tworzy: mączka owsiana, olej owsiany i ekstrakt z owsa. Jak opowiada ekspertka, zawierają moc pielęgnacyjnych substancji, przywracając suchej, podrażnionej skórze komfort i nawilżenie. Dermokosmetyki Aveeno®, nawet te do kąpieli, pozostawiają na ciele lub twarzy pielęgnacyjną warstewkę – film nawilżający. Jak podkreśla Magda Kaczanowicz, taka pielęgnacja przyda się nie tylko skórze wrażliwej, ale również w trakcie terapii retinoidami, po peelingach, laseroterapii czy ekspozycji na słońce. Do jakich formuł kosmetycznych te składniki dodałaby ekspertka? Czy substancje z owsa nadają się również dla dzieci?Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
51:23
Polisacharydy a trądzik różowaty
Czy osoby z trądzikiem różowatym mogą jeść tajskie potrawy i korzystać z sauny? W tym odcinku podcastu „Dobry skład” wraz z wybitnymi specjalistkami dr n. med. Ewą Chlebus oraz dr n. med. Malwiną Zasadą-Kisiel rozmawiamy o przyczynach, objawach i sposobach leczenia rosacea.Choroby skóry obniżają jakość życia, a trądzik różowaty jest pod tym względem w czołówce. Nadal jest związany z ostracyzmem i stereotypowym myśleniem o osobach, które się z tą chorobą zmagają (przerost naczyń na nosie oraz obrzęki na twarzy i powiekach często powodują niepochlebne komentarze). Dlatego osoby z rosacea oprócz dyskomfortu fizycznego związanego z odczuciami na skórze, dodatkowo są narażone na niską samoocenę.W tym odcinku podcastu „Dobry skład” wraz z dr n. med. Ewą Chlebus, specjalistką dermatolożką, oraz dr n. med. Malwiną Zasadą-Kisiel, scientific & training manager NAOS, rozmawiamy o przyczynach, objawach i sposobach leczenia trądziku różowatego. Bierzemy pod lupę polisacharydy, czyli substancje o działaniu łagodzącym objawy wrażliwej, reaktywnej, zaczerwienionej skóry. W najnowszej linii kosmetyków Bioderma Sensibio AR+, stworzonej z myślą o skórze z trądzikiem różowatym, polisacharydom towarzyszą również inne składniki, które dbają o odpowiedni poziom nawilżenia i wzmocnienie bariery hydrolipidowej naskórka. Linię tworzą cztery produkty: krem, serum, żel micelarny do oczyszczania i spray kojąco-wyciszający do doraźnego stosowania w przypadku nagłego rumienia. Czy osoby z rosacea mogą pić czerwone wino, jeść tajskie potrawy i korzystać z sauny? Co powinny wdrożyć do codziennych rytuałów, żeby wyciszyć zaczerwienienia i nie dopuścić do przerostu naczyń? Jakie kosmetyki z jakimi substancjami przynoszą doraźną ulgę i długotrwałe wyciszenie zaczerwienienia naskórka? Wreszcie czy skóra naczyniowa w ogóle istnieje? Wybitne specjalistki, które są gościniami tego odcinka, odpowiadają na te i inne pytania, bazując na wynikach najnowszych badań naukowych.Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:05:23
Minerały w pielęgnacji
Minerały są fundamentem zdrowej skóry w dobrej kondycji i powinno się je dostarczać zarówno od środka, jak i od zewnątrz – mówi w Dobrym Składzie Danuta Mieloch, słynna polska kosmetolożka i właścicielka amerykańskich Rescue Spa w Filadelfii i w Nowym Jorku. Zwana przez Amerykanki „Beyoncé pielęgnacji” ekspertka, stworzyła markę kosmetyczną, w której formułach minerały grają pierwsze skrzypce. Do produkcji kosmetyków Danucera wykorzystuje się głębinową morską wodę solarną, która nimi jest nasycona. Cynk, magnez i miedź to najważniejsze z minerałów w ich składzie. Cynk działa antyseptycznie, przyspiesza gojenie naskórka. Magnez dodaje energii i wspomaga jego regenerację. A miedź wykazuje właściwości m.in. antyoksydacyjne i kojące. Natomiast, jak podkreśla kosmetolożka, nie warto rozpatrywać działania poszczególnych mikro- i makroelementów, ale fakt, jak razem wpływają na skórę.Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
59:41
Innowacja: Mikroigły w kosmetykach
Mikroigły i mikronakłuwanie do tej pory kojarzyły się z medycyną estetyczną i zaawansowanymi zabiegami rewitalizującymi i odmładzającymi. Do ich wykonania wykorzystywano zewnętrzne rollery czy urządzenia wyposażone w igiełki. Teraz nastąpił przełom i mikroigły znalazły się w środku kosmetyku, a konkretnie w formule Stymulującego Serum Peptydowego BasicLab – partnera tego odcinka. Dlatego gościniami są tym razem Anita Zacharska i Joanna Zgajewska, założycielki marki. Niewidoczne bez mikroskopu pepticule, czyli mineralne mikroikroigły, tuż po aplikacji serum, wywołują delikatne uczucie kłucia i mrowienia skóry, które utrzymuje się przez pewien czas. Po kilku dniach igiełki wypadają w efekcie naturalnej keratynizacji naskórka. Gościnie podcastu wyjaśniają, do jakiej głębokości docierają mikroigły i jak wspomagają działanie innych substancji czynnych, np. retinoidów czy tripeptydu miedziowego i mobilizują komórki do produkcji kolagenu i elastyny. W tym odcinku podcastu nie brakuje rozmowy o wszystkich pięciu etapach pielęgnacji, bo jak zapewniają ekspertki, tylko codzienne, świadome dbanie o potrzeby skóry przynosi najbardziej pożądany efekt. A czy mikroigły zrewolucjonizują formuły kosmetyczne? Posłuchajcie i oceńcie sami.
„Dobry skład” to podcast o kosmetykach. Do audycji zapraszani są goście – eksperci beauty: chemicy, biotechnolodzy, dermatolodzy, makijażyści, styliści fryzur. Rozmawiają o urodzie i zdrowiu przez pryzmat substancji znajdujących się w kosmetykach. Audycję prowadzi Maria Kowalczyk, dziennikarka z ogromnym doświadczeniem, która od ponad od 20 lat pisze o urodzie, autorka bloga @nostressbeauty. W „Dobrym składzie” można dowiedzieć się więcej na temat składników aktywnych i bazowych, z którymi mamy codzienny kontakt i które nakładamy na skórę czy włosy. SPF, aluminium, piżmo, silikony, witamina C – są omawiane pod kątem bezpieczeństwa, sposobu i skuteczności działania. Podcast ma charakter dyskusji i walki z powielanymi mitami. Nie straszy – edukuje.