Partner im RedaktionsNetzwerk Deutschland

Radio Lata 90-te – Słuchaj 2089 stacji radiowych Lata 90-te online

Lata 90 - Szarpane dźwieki gitary, lekki pop i elektroniczne kawałki

Lata 90-te: to okres samorealizacji i emancypacji. Lata te zaznaczyły się nie tylko w świecie kolorowej mody, ale również w świecie muzyki. Elektroniczne brzmienie muzyki house czy techno przeżywają boom, boybandy i dziewczęce kidsbandy podbijają listy przebojów, rock ukazuje swoje zupełnie nowe oblicze, a hip hop zadziwia cały muzyczny świat - to wszystko to były lata 90-te!

Niekwestionowynym fenomenem wśród męskich zespołów muzycznych byli wszystkim dotychczas znani The Beatles, ale i w latach 90-tych przeżyły również inne, tzw. boygroups, swój boom: Take That, Backstreet Boys, *NSYNC - tworzyli piosenki o milości i porywające serca ballady, które mieszały się z kawałkami muzyki dance. Członkowie tych boybandów pojawiali się regularnie nie tylko na pierwszych okładkach czasopism takich jak Bravo, ale również w największych halach koncertowych. Kobiecą scenę muzyczną reprezentowały odnoszące nie mniej sukcesów niż męscy przedstawiciele tego gatunku - Spice Girls. Spice Girls udało się trafić ze swoim hitem pt. ”Wannabe” na pierwsze miejsca list przebojów w 30. krajach, co pozwoliło im stać się nieodzowną częścią międzynarodowej sceny muzycznej popu.

Również muzyka elektroniczna doczekała się rozkwitu w latach 90-tych. Artyści popu często przemycali jej dźwięki w swoich utworach, jak np. zrobiła to Madonna w albumie “Ray of Light”. Natomiast house i techno zyskało w szczególności w Europie miano dwóch najchętniej słuchanych gatunków muzycznych. Po upadku muru berlińskiego oraz końcu zimnej wojny, wszyscy spragnieni byli pokoju i cieszyli się, by móc rozpocząć coś nowego, lepszego. Te nowe, nieznane odziaływania nurtów napływających ze wschodu mieszały się ze stylem zachodnim. Największym odzwierciedleniem tego, co ludziom w tym okresie w duszach grało było rave organizowane pod gołym niebem, z którego wykształciła się największa Parada Miłości (Loveparade).