Powered by RND
PodcastyWiadomościWarszawa Nadaje

Warszawa Nadaje

Gazeta Stołeczna
Warszawa Nadaje
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 93
  • Oglądamy Alfonsa Muchę w Fabryce Norblina
    W tym odcinku rozmawiamy o sztuce i o tym jak ze sztuką się komunikować. Sebastian Słowiński odwiedza wystawę immersyjną, stworzona przez Grand Palais Immersif we współpracy z Fundacją Muchy. Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina zaprasza do odkrycia nie tylko artystycznych dzieł czeskiego artysty Alfonsa Muchy, ale również jego fascynacji kulturą Belle Époque, która stanowiła tło dla jego niezwykłej twórczości. Prace sławnego czeskiego grafika przedstawione są w multimedialnej i multisensorycznej formie. Czy połączenie sztuki i nowych technologii daje możliwość pełnego zanurzenia się w twórczość artysty? O takich nowoczesnych i popkulturowych formach popularyzacji sztuki w drugiej części podcastu Sebastian rozmawia z prof. Lechem Majewskim, prezesem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
    --------  
    49:44
  • Czy tygodniowe prognozy pogody się sprawdzają
    Jakub Chełmiński zaprasza do stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Bielanach. Rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski objaśnia, jak na różnych urządzeniach mierzy się temperaturę, opady, siłę wiatru, wilgoć w glebie. Ujawnia, które prognozy się sprawdzają. Opowiada też, jak zmienia się w Polsce klimat i rośnie temperatura. W drugiej części podcastu Kuba rozmawia z Zofią Bieńkowską z Uniwersytetu Warszawskiego, członkinią zespołu badającego, jak upały znoszą mieszkańcy Madrytu, czyli miasta, w którym od dawna są realizowane strategie ochrony przed upałami, oraz Warszawy, gdzie upały dopiero zaczynają dawać się we znaki. Podcast powstał w ramach projektu Twój coach od klimatu. Jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu Fundacji E.ON w Polsce (Program grantowy E.ON łączy energię dla klimatu).
    --------  
    1:01:20
  • Pieje kogut, auto skacze na wybojach. Jak się żyje na Augustówce
    W jednym z naszych poprzednich odcinków ryczały łosie z Kampinosu, tym razem pieje - i to wiele razy - prawdziwy kogut warszawski z wciąż istniejącego gospodarstwa rolnego na Augustówce. Hodowany tam ptak jest jak cała okolica: trochę wiejski, a trochę wielkomiejski. Bo na tym terenie, nad którym góruje komin elektrociepłowni Siekierki wszystko się teraz miesza. Do niedawna wiejska z wyglądu okolica przyciąga inwestorów, nowe bloki napierają na ostatnie rolnicze zagrody i stare domy. A na ul. Kobylańskiej nie ma chodników, i to od czasów PRL-u. O tym jak się tu żyje Kuba Chełmiński rozmawia na miejscu z mieszkańcami a w studiu z burmistrzem Mokotowa Rafałem Miastowskim.
    --------  
    47:32
  • Dlaczego Sady Żoliborskie zachwycają
    Wiosnę witamy na spacerze po znanym, lubianym i kameralnym warszawskim osiedlu. Wybraliśmy się na Sady Żoliborskie. Rozmawiamy z mieszkańcami pierwszej, uznawanej za najlepszą część tego osiedla, zwaną - po żoliborsku - kolonią. Powstawała ponad 60 lat temu. Wtedy była wyjątkowa. Dziś nadal taka jest. Wciąż jest podawana za wzór, przede wszystkim za architektoniczno-urbanistyczny pomysł, ład w przestrzeni, zieleń i ludzką skalę. O tym jakie jest to osiedle, dlaczego jest wyjątkowe i czego można się uczyć od architektury Haliny Skibniewskiej opowiada w drugiej części podcastu nasz gość w studio - Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. Podcast jest częścią akcji Zaprojektowane po ludzku. Szczęśliwe sąsiedztwa. Więcej informacji na Wyborcza.pl/zaprojektowanepoludzku
    --------  
    1:04:34
  • Czy Mokotów jest dobrze zaprojektowany dla mieszkańców?
    Tym razem zapraszamy do najludniejszej stołecznej dzielnicy - Mokotowa, którą od lat sami mieszkańcy oceniają jako dobrą do życia. Zaczynamy jednak od Puławskiej, która wielu mieszkańców dzielnicy wciąż rozczarowuje. Warunki dla pieszych i rowerzystów się tu nie poprawiły, na odcinku od Dolnej do Goworka wciąż jest rowerowy teleport. O tym, jak się żyje przy Puławskiej i co trzeba pilnie zmienić, rozmawiamy na miejscu z architektem Piotrem Sawickim, do niedawna mieszkańcem Puławskiej. Z naszym gościem chodzimy też po ulicach Starego Mokotowa rozmawiając o tym, co sprawia, że ulica jest dobrze zaprojektowana dla mieszkańców. Na koniec jedziemy do Mordoru, czyli nazywanego tak potocznie terenu zagłębia biurowego, z którego dziś część biur się wyprowadziło, a wyrosły tam nowe osiedla mieszkaniowe. Jak - okiem architekta - zmienia się ta okolica?
    --------  
    54:06

Więcej Wiadomości podcastów

O Warszawa Nadaje

"Warszawa nadaje" to nowy podcast przygotowywany przez dziennikarzy „Gazety Stołecznej” i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. To podcast o tym, jak żyje się w największym polskim mieście. Co się w nim teraz zmienia, co się udało, a co nie wyszło, co się planuje. Z czego warszawiacy są dumni i o czym marzą. Jakiej Warszawy potrzebują. Wychodzimy w miasto z mikrofonem. Rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi w studiu. Każdy odcinek naszego podcastu składa się z trzech części, które mają swoje tytuły: "Z ulicy stolicy" (reporterski zapis z miejskiego spaceru), "Uderz w stołek" (wywiad z zaproszonym gościem) i "Warszawa ma głos" (miejski felieton). Słyszymy się w serwisie Warszawa.wyborcza.pl. Warszawa nadaje w piątki co dwa tygodnie.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Warszawa Nadaje, Strona Świata – Jagielski & Story i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.16.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 5/1/2025 - 2:58:12 AM