Dlaczego w Azerbejdżanie odwołano wszystkie rosyjskie imprezy kulturalne, a dziennikarzy propagandowej agencji Sputnik aresztowano? Po co premier Armenii Nikol Paszynian spotykał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem? Jak gruzińskie władze walczą z opozycją? Rozmowa z Agnieszką Filipiak, zastępczynią redaktorki naczelnej "Forbes" i "Forbes Women", ekspertką od krajów Kaukazu Południowego.
--------
46:07
--------
46:07
Szczyt NATO w Hadze
Jakie znaczenie miał szczyt NATO w Hadze oraz zwolnienie białoruskich więźniach politycznych, przede wszystkim Siarhieju Cichanouskim. Czy zmieni to białoruską opozycję? Goście: Justyna Gotkowska, OSW oraz Maryia Sadouskaya-Komlach, CEPA.
--------
37:53
--------
37:53
Kurdowie - naród bez państwa i konflikt izraelsko-irański
Samorozwiązanie Partii Pracujących Kurdystanu miało zakończyć trwający pół wieku konflikt z Turcją i rozpocząć proces pokojowy. Czy tak się rzeczywiście stanie? Erdogan przez lata wykorzystywał ten konflikt etniczny by centralizować swoją władzę. A sami Kurdowie określani są mianem największego narodu bez własnego państwa. Granica irańsko-turkmeńska jest oblegana w związku z konfliktem izraelsko-irańskim. Gościni: Zuzanna Krzyżanowska, zespół Kaukazu i Azji Centralnej OSW. Turkmenistan to nadal kraj, o którym wiemy niewiele. Monumentalne budowle z białego marmuru podziwiają ludzie którzy nie mają dostępu do opieki lekarskiej, a często też cierpią głód. Gość: Jerzy Olędzki, Instytut Boyma.
--------
33:25
--------
33:25
Życie w bombardowanym codziennie mieście. Kijów oczami Klaudii Brzezińskiej
Klaudia Brzezińska - Polka, która po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny przeprowadziła się z Wiednia do Kijowa, gdzie uczy akrobatyki powietrznej. Opowiada o swoim życiu w bombardowanym codziennie mieście. Drugim gościem był Artur Gregorczyk z Fundacji Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL, który opowie o migrantach ze Wschodu i wprowadzonych niedawno zmianach prawnych.
--------
39:28
--------
39:28
Paweł Pieniążek - "Wojna w moim domu"
Rozmowa z reporterem wojennym Pawłem Pieniążkiem, m.in. o jego najnowszej książce "Wojna w moim domu", która opowiada o Afgańczykach, Ukraińcach i Ormianach. To historie przede wszystkim o doli człowieka. O utracie bliskich i miejsca na Ziemi, o przesiedleniach i pragnieniu odrobiny normalności.
Wybitny znawca Ukrainy, wschodu Europy i terenów byłego Związku Radzieckiego opowiada nie tylko o tym, co dzieje się bezpośrednio za polską granicą. To autorska opowieść o kulisach decyzji zapadających w Kijowie, Moskwie, Mińsku i innych stolicach regionu, o losie zwykłych ludzi, których życie zdewastowała wojna...