Dlaczego plan UE na rozwój AI nie odpowiada na kluczowe potrzeby?
W tym odcinku podcastu Fundacji Off The World rozmawiamy o ogłoszonym przez Komisję Europejską (KE) planie działań dla kontynentu AI, czyli strategii rozwoju sztucznej inteligencji w państwach Unii Europejskiej. Padają w nim słowa podkreślające konkurencyjność gospodarczą państw UE, zastosowania AI i suwerenność technologiczną. KE widzi UE jako potencjalnego lidera w globalnym wyścigu o stworzenie ogólnej sztucznej inteligencji (AGI). Mamy plan, który ma pozwolić najlepiej wykorzystać możliwości, jakie daje AI. Ale czy tak faktycznie jest? Po co powstał? Na jakie potrzeby odpowiada, a na jakie nie? O tym, dlaczego ten plan nie oferuje nowych, przełomowych rozwiązań, nie odpowiada na kwestie związane ze zmianami klimatycznymi i bezpieczeństwem, dlaczego powstaje tak mało dobrych strategii, ale też dlaczego AI jest dla nas ważne i co możemy zrobić, aby korzystać z technologii w dobry sposób, rozmawiamy z Aleksandrą Wójtowicz, analityczką ds. nowych technologii i cyfryzacji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
--------
44:30
Dlaczego uczniowie i nauczyciele obawiają się AI? (OFF The World Magazine #356)
W dzisiejszym wydaniu:Zmiany klimatu, klęski żywiołowe i zapotrzebowanie na prąd w Azji i EuropieRozwój energii wiatrowej w Europie – Niemcy, Finlandia i państwa bałtyckieAI w edukacji: obawy uczniów i studentów oraz decyzje Chin i USANowe kierunki współpracy gospodarczej na świecieCyberataki, hakerzy i śledzenie użytkownikówHumanoidalne roboty i latający pojazd elektrycznyWychwytywanie i oczyszczanie wody oceanicznej z dwutlenku węglaWpływ psów na środowisko i ślad węglowy
--------
16:46
Kim są Gurjarzy i dlaczego są prześladowani? (OFF The World Magazine)
W dzisiejszym numerze:Napięte relacje Japonii z Rosją oraz wojna domowa w MjanmieGeoinżynieria słoneczna, koniec satelitów i dezinformacja klimatyczna we Francji Prawa człowieka: kara śmierci, Gurjarzy w Kaszmirze i ataki na dziennikarzySen a media społecznościowe i uzależniający kompan AIRozmowy gospodarcze między UE a ZEA, Indiami a Wielką Brytanią oraz Szwajcarią a MalezjęPrzemyt kokainy do Europy i gangi w Wielkiej BrytaniiOdpowiedzialność korporacji za skutki globalnego ociepleniaCzy Półwysep Arabski pełnił rolę korytarza migracyjnego między Afryką a Azją?
--------
15:27
Gdzie jest miejsce Chin w zmieniającej się (nie)równowadze sił międzynarodowych?
W tym odcinku podcastu rozmawiamy o Chinach, polityce ceł Donalda Trumpa wymierzonej nie tylko w ten kraj, zmianach politycznych i gospodarczych oraz o miejscu ChRL i jej roli w zmieniającej się światowej (nie)równowadze sił.Jak Chiny odnajdują się w aktualnej polityce USA, co zmieniło się dla nich od stycznia, gdy prezydentem został Donald Trump? Mieli nadzieję, że Trump będzie dla nich lepszym prezydentem niż Biden, mimo że już w kampanii zapowiadał cła, wówczas wysokości 60%. Nie jest natomiast lepiej. Jakie są cele Chin w regionie, ale też międzynarodowe? Chińska armia jest aktywna i działa, dążąc do przewagi militarnej w regionie i korzyści ekonomicznych. Rywalizacja o Tajwan, proces zaostrzania polityki i antyamerykanizm sprawiły, że zarówno USA, jak i Chiny dążą do konfrontacji.Więcej na ten temat dowiesz się z rozmowy z naszym gościem Marcinem Przychodniakiem, analitykiem ds. Chin z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
--------
47:15
Dlaczego mniejszy smog zwiększa globalne ocieplenie? (Off The World Podcast #354)
W dzisiejszym wydaniu:Indie vs Chiny: walka o wpływy w Azji oraz układ Japonii z BrazyliąZanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie i straty gospodarczeZaburzenie afektywne dwubiegunowe, hazard oraz ADHD u kobietProtesty w Zimbabwe i Republice ŚrodkowoafrykańskiejSuper-Turing AI i kosmiczne materiały z laboratoriumAmerykańskie cła, Lesotho i bezludne wyspyŚluby dzieci w Kenii i brak pomocy dla DRKDialekt hoi toider, patwa i bonobo
O Podcast Fundacji Off The World – rozmowy o świecie
Podcast Anny Górnickiej, który przybliża istotne wydarzenia, sprawy, problemy międzynarodowe, społeczne, gospodarcze i kulturalne, tłumacząc je i biorąc pod lupę. Dodając do tego luz i przymrużenie oka.