W tym odcinku opowiadam historię przyjaźni Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, artystów którzy kształtowali polską sztukę przełomu XIX i XX wieku. Byli rówieśnikami, jednym iż najlepszych studentów Jana Matejki. Jak wyglądała ich przyjaźń? Czy miała wpływ na ich sztukę? Dlaczego ich drogi się rozeszły?
--------
20:36
--------
20:36
70. Portrety pełne emocji, o tym jak artyści i artystki malowali swoje matki
W tym odcinku oglądamy portrety matek namalowane przez ich dzieci – znanych artystów i artystki. Poznamy matki Henryka Rodakowskiego, Olgi Boznańskiej, Meli Muter, Wojciecha Fangora i Stanisława Baja. Jak widzieli swoje mamy? Co chcieli nam o nich opowiedzieć? Jak wyglądały ich relacje? Czy da się to wyczytać z portretów?
--------
23:37
--------
23:37
69. Nie tylko konie – opowieść o "Burzy" Chełmońskiego
W tym odcinku przyglądamy się obrazowi Józefa Chełmońskiego „Burza” z 1896 roku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Czym wyróżnia się „Burza” na tle innych obrazów Chełmońskiego? Czy oprócz tytułowej burzy obraz opowiada o czymś jeszcze? Dlaczego warto oglądać ten sam obraz kilka razy?
--------
20:14
--------
20:14
68. Arcydzieła złotnictwa i unikatowe wyroby rzemiosła artystycznego – rozmowa z Małgorzatą Gniazdowską
W tym odcinku rozmawiam z Małgorzatą Gniazdowską, historyczką sztuki z Muzeum Okręgowego w Lesznie. Muzealniczka opowiada o bogatej tradycji złotniczej Leszna oraz najcenniejszych wyrobach rzemiosła artystycznego z kolekcji muzeum, m.in. o nowym nabytku muzeum - srebrnym kuflu doskonałego złotnika Joachima Scholtza oraz unikatowych XVII-wiecznych tkaninach po braciach czeskich. Udowadnia, że opowieści o przedmiotach i ludziach, którzy je tworzyli i używali pozwalają lepiej zrozumieć minione czasy. Odcinek powstał w ramach współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie.
--------
29:56
--------
29:56
67. Artystki Północy – rozmowa z Emilianą Konopką
W tym odcinku rozmawiam z Emilianą Konopką, historyczką sztuki i skandynawistką. Emiliana opowiada o czterech artystkach z Północy: Hilmie af Klint, Tove Jansson, Annie Ancher i Catharinie Herminie Kølle. Przybliża ich życiorysy, analizuje sztukę, którą tworzyły. Poleca także muzea i filmy, w których można zobaczyć nordycką sztukę kobiet.
Gablotki to podcast o sztuce, dzięki któremu lepiej ją poznacie i polubicie.
Znajdziecie w nim opowieści o obrazach i pięknych przedmiotach z muzealnych gablot. Posłuchacie o ludziach, którzy je tworzyli i kolekcjonowali. Przekonacie się, że ich losy to fascynujące historie, czasem nieoczywiste, a czasem bardzo życiowe. Podcast prowadzi Martyna Kliks.