W tym odcinku podcastu słuchamy debaty, która odbyła się w ramach 10. edycji konkursu „Życie w Architekturze”. Dorota Sibińska, Grzegorz Piątek i Michał Ciesielski, w rozmowie prowadzonej przez Artura Celińskiego, próbują odpowiedzieć na pytanie, jak budować bardziej empatyczną i odpowiedzialną architekturę — oraz jak ją opisywać, oceniać i wdrażać.
--------
59:40
--------
59:40
Drzewo i architektura. Czas na nowe podejście?
Czy da się projektować tak, by nie wycinać drzew? Czy warto walczyć o każde z nich? A może są sytuacje, w których trzeba odpuścić? W czwartej debacie z cyklu „Czas na nową architekturę” Artur Celiński rozmawia z Szymonem Januszewskim (Insomia), Wojciechem Koteckim (BBGK) i Magdaleną Wnęk (Toposcape) o odpowiedzialności, emocjach i kompromisach, które towarzyszą projektowaniu wśród drzew. Spotkanie odbyło się 21 maja w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie, a jego medialnym patronem była „Architektura-murator”.
--------
1:15:23
--------
1:15:23
Ładnie, tylko lepiej. Gruz, dzikość i narracja
Rozmowa z Maciejem Kaufmanem i Marcinem Maraszkiem z Archigrestu o tym, dlaczego architektura publiczna nie musi być gładka, symetryczna i od linijki. O zostawianiu gruzu w parku, sadzeniu nieklonowanych drzew, pracy bez PR-u i znaczeniu dobrze opowiedzianej historii. Wszystko to zaś w tle krążącego z kuluarach przekonania, że ich architektura w istocie architektura nie jest.
--------
1:08:42
--------
1:08:42
Nie chcę, ale… Konieczny i Grodzicki o realiach pracy w architekturze
Jak wygląda codzienność projektowania w Polsce? Czy architekci jeszcze cokolwiek mogą – czy tylko wykonują polecenia inwestorów? Czy „misja” zawodu wciąż ma sens, jeśli pracownia nie zarabia na ambitnych projektach? W nowym odcinku podcastu „Architektury-murator” zapraszamy na wyjątkową rozmowę z cyklu „Czas na nową architekturę”. Artur Celiński rozmawia z dwoma wybitnymi architektami – Robertem Koniecznym (KWK Promes) i Pawłem Grodzickim (WXCA) – o realiach uprawiania zawodu, kosztach pracy twórczej i problemach, o których głośno się nie mówi.
--------
1:12:02
--------
1:12:02
Piotr Zbierajewski: Mieszkaniówka po duńsku
Duńczycy nigdy nie przestali budować z wielkiej płyty, a teraz dochodzą w prefabrykacji do perfekcji. Skąd tak wielkie zaufanie do tej technologii budowania? I dlaczego to, co tak dobrze sprawdza się w Danii, tak opornie jest stosowane w Polsce? Z Piotrem Zbierajewskim, polskim architektem pracującym w Danii rozmawiamy o architekturze i prefabrykacji mieszkaniowej.
Redakcyjny podcast jubileuszowy, czyli rozmowy o doświadczeniach z przeszłości i wyzwaniach z przyszłości. Komentujemy tu architektoniczne słowa i czyny, przyglądamy się zmianom technologicznym oraz szukamy definicji piękna w niezwykle niespokojnych czasach. Architektura-murator od 30 lat towarzyszy polskiej architekturze. Prezentujemy najlepsze obiekty, inspirujemy do dyskusji i śledzimy kluczowe zmiany. Partnerami podcastu są Dyson, Humanscale i Equitone