Polski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji. Świetny, potrzebny czy zbyt błahy?
Czy polski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji 2025 podejmuje temat zbyt błahy? Czy w świecie wojen, katastrof i globalnego niepokoju można mówić o bezpieczeństwie przez pryzmat codziennych rytuałów, wierzbiny i domowych praktyk? W spontanicznej rozmowie tuż przed pawilonem polskim Artur Celiński rozmawia z Bogną Świątkowską, Kacprem Kępińskim i Dorotą Leśniak o znaczeniach wystawy, jej emocjonalnym przekazie i o tym, czy nie jest to wystawa „pierwszego świata” – przyjemna, lecz pozbawiona ciężaru. Czy warto pokazywać taką opowieść światu? I czy wystawa rzeczywiście mówi o bezpieczeństwie – czy może raczej o potrzebie spokoju i oswajania rzeczywistości? Posłuchajcie rozmowy prosto z Wenecji.
--------
27:11
Lary i penaty. O bezpiecznej czułości architektury
Czy domowy chochlik jest równie ważny, jak gaśnica? Co sprawia, że czujemy się bezpiecznie w architekturze? Jak możemy wzmocnić nasze poczucie bezpieczeństwa? I dlaczego akurat ten temat chcemy zaprezentować światu na architektonicznym Biennale w Wenecji? Posłuchajcie rozmowy Artura Celińskiego z architektem Maciejem Siudą, artystami Krzysztofem Maniakiem i Katarzyną Przezwańską oraz kuratorką tego projektu - Aleksandrą Kędziorek.
--------
52:37
Czesław Bielecki. Architektura déjà vu
Artur Celiński rozmawia z Czesławem Bieleckim – architektem, publicystą, byłym posłem i niezwykle uważnym obserwatorem polskiej przestrzeni. Wracamy do jego niezwykle krytycznego wywiadu w Architekturze-murator sprzed 30 lat, by sprawdzić, czy dziś architektura i urbanistyka ma się lepiej. W rozmowie znajdziesz też odpowiedź Bieleckiego na krytykę jego realizacji, źródła jego poczucia osamotnienia i kulisy błyskawicznego konkursu na Muzeum Bitwy Warszawskiej. To mocna rozmowa o tożsamości, ambicjach i odpowiedzialności architekta i otaczającego go środowiska.
--------
1:31:25
Kto i dlaczego zakaże Ci budowy nowego domu?
Wdrażanie reformy planowania przestrzennego wkracza w moment, w którym właściciele działek położonych poza terenami zwartej zabudowy zaczynają się orientować, że za chwilę mogą stracić prawo do ich zabudowy. Dlaczego tak się dzieje? Czy powinniśmy im współczuć i kibicować walce o odwrócenie tej sytuacji czy też raczej przyklasnąć i zwrócić uwagę na koszty społeczne ich prywatnych planów? O co chodzi w tej zmianie? Dlaczego polski rząd zdecydował się na wprowadzenie takich rozwiązań? Jakie mechanizmy kryją się dziś za polskim planowaniem przestrzennym i jakie wartości chcemy za jego pomocą rozwijać? Zapraszamy do rozmowy z Michałem Leszczyńskim, która pomoże Wam zrozumieć nadciągającą aferę przestrzenną.
--------
1:16:01
Piotr Grochowski. Architekt, który bywa przedsiębiorcą
Projektuje ale też nadzoruje innych projektantów. Dba o wartość architektury, ale musi też patrzeć na nią z perspektywy Excela. Dba o zachowanie unikalnej tożsamości, by jednocześnie skalować ja w opłacalny biznes. Poznajcie perspektywę Piotra Grochowskiego, architekta i głównego projektanta Grupy Arche. I koniecznie wysłuchajcie do końca, by dowiedzieć się, jaką cenę trzeba zapłacić za niewyburzanie i niewyrzucanie starych materiałów.
Redakcyjny podcast jubileuszowy, czyli rozmowy o doświadczeniach z przeszłości i wyzwaniach z przyszłości. Komentujemy tu architektoniczne słowa i czyny, przyglądamy się zmianom technologicznym oraz szukamy definicji piękna w niezwykle niespokojnych czasach. Architektura-murator od 30 lat towarzyszy polskiej architekturze. Prezentujemy najlepsze obiekty, inspirujemy do dyskusji i śledzimy kluczowe zmiany. Partnerami podcastu są Dyson, Humanscale i Equitone