Powered by RND

Radio Pop – Słuchaj 14 393 stacji radiowych Pop online

Pop - Gwiazdy list przebojów

Muzyka Pop jest kojarzona m.in. z Michaelem Jacksonem - królem popu, nazywanym na całym świecie King of Pop. Ale nie tylko. Również The Beatles, Madonna, George Michael, Robbie Williams czy Britney Spears to ikony tego gatunku. Bez nich i ich melodyjnych, zapadających w pamięć utworów, muzyka pop nie byłaby tym, czym dzisiaj jest. Ale czym tak naprawde jest muzyka pop? Co ją kształtowało na przestrzeni lat? Cofnijmy się na chwilę do jej początków.

Muzyka pop, choć jak jej nazwa wskazuje, nie jest tylko muzyką popularną. Ma ona daleko bardziej idące znaczenie. Pop powstał w połowie lat 50-tych w USA z Rock’n’Rollu, Folku i tzw. Beatu. Dlatego też Elvis Presley uważany jest za pioniera kultury popowej. Kompleksowość wcześniejszych stylów muzycznych została w dużej mierze zastąpiona prostymi dźwiękami i chwytliwymi refrenami, co trafiło w gusta szerszego grona odbiorców. Ten nowy styl muzyczny i jego nieskomplikowana melodia spodobał się przede wszystkim młodemu pokoleniu.

The Beatles, których legendarna kariera rozpoczęła się w latach 60-tych, należy do tych najważniejszych zespołów kształtujących gatunek muzyki pop. To ich gitarowe brzmienie było wielkim źródłem inspiracji dla następnych pokoleń artystów. Muzyka pop lat 70-tych wzorowała się na kulturze hippisowskiej i tzw. dzieciach kwiatów, jak również granej po dzień dzisiejszy muzyce disco. Natomiast muzyka skomponowana do amerykańskiego filmu Saturday Night Fever (Gorączka sobotniej nocy) z hitami zespołu Bee Gees czy Kool & The Gang znakomicie odzwierciedla popowy klimat lat 70-tych.

W latach 80-tych muzyka pop dotarła również do gustu bardziej dojrzałej publiczności. Niezapomniany pozostanie King of Pop - Michael Jackson wraz ze swoim albumem Thriller, który jest najlepiej sprzedającym się albumen wszech czasów. Jego hity takie jak Billy Jean czy Smooth Criminal uznawane są za kwintesencję muzyki pop tej dekady. To samo tyczy się Madonny , która zaś ze swoimi utworami Like A Prayer czy Like a Virgin została okrzyknięta królową popu. Również Whitney Houston i jej utwór I Wanna Dance With Somebody oraz Prince z Purple Rain w latach 80-tych wyśpiewali sobie bilet do “popowego nieba”. Natomiast w Europie m.in. Phil Collins czy Billy Idol zrobili muzyczną furorę.

W latach 90-tych nastapił ze względu na boom muzyki Hip Hop i R’n’B jeden z największych przełomów muzyczny. Gatunki te wywarły również wpływ na brzmienie muzyki pop, co można zaobserwować w utworach Mariah Carey, Janet Jackson, Boys II Men czy TLC. Pod koniec lat 90-tych nurt popowy przedostał się już bardzo wyraźnie na scenę międzynarodową. Backstreet Boys, Destiny’s Child oraz Spice Girls z Wielkiej Brytani podbili listy przebojów. Britney Spears i Baby One More Time stała się znakiem firmowy muzyki pop tego okresu.

W roku dwutysięcznym kontynuowano dobrą passę muzyki pop, choć niektórym zespołom jak np. *NSYNC nie udało się już utrzymać swojej popularności. Zyskały ją za to gwiazdy serialii dziecięcych takie jak: Hilary Duff, Miley Cyrus i Selena Gomez, znajdujące się na czele list przebojów.

Czego nauczyła nas ta muzyczna historia? Pop nie zawsze oznacza pop. Nastawiona na masowego odbiorcę muzyka pop łączy ze sobą różne gatunki, a w szczególności aktualne style muzyczne (Z tego powodu wykształciły się różne wersje muzyki pop, jak np.: Britpop, Sythie Pop, Soft Pop i inne). Jednak nieodzownymi wspólnymi cechami popu pozostaje: jej elektroakustyczne brzmienie oraz rozpowszechnianie przez środki masowego przekazu. Jej “banalność” w połączeniu jednocześnie z faktem, że jest najbardziej dochodową gałęzią przemysłu muzycznego, sprawia, że napotyka się ona na liczną krytykę. Pomimo tego, nie ma to odzwierciedlenia w jej popularności. Każdy może się w pewnym stopniu i w penym rodzaju odnaleźć w popowych tekstach. Niezliczone stacje na radio.pl opowiadają o życiu, miłośc czy cierpieniu. Bogate spektrum stacji radiowych w pełni oddaje wyraz różnorodności tego gatunku myzycznego, który nigdy nie przestanie się rozwijać. Zawsze znajdzie się nowa Lady Gaga czy Justin Bieber, którzy podbiją listy przebojów na całym świecie.