Czy Polska przedwojenna była krajem nowoczesnym? O technice w II RP opowiadają Jerzy Lemański i Zasław Adamaszek
Przewodnikami Grzegorza Kalinowskiego byli kuratorzy z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie: Jerzy Lemański i Zasław Adamaszek.
--------
49:19
Czy Dodek mógł się równać z Chaplinem? Jakie szanse miał Bodo by podbić Hollywood? Polskie kino międzywojenne oczami Stanisława Janickiego i Olgi Gartner
W maju 1965 roku po raz pierwszy na antenie TVP pojawił się program "W Starym Kinie". Przez trzydzieści dwa z trzydziestu pięciu lat trwania cyklu jego gospodarzem był Stanisław Janicki. Legendarny krytyk, reżyser i filmoznawca opowiedział w Odrodzonej-nieznanej o przedwojennym, polskim kinie. W programie gościła także Olga Gaertner z portalu i fundacji Stare-kino.pl
--------
50:15
Stanisława Umińska. Z wielkiej sceny do klasztoru. Opowiada Marta Sztokfisz
Z wielkiej sceny do klasztoru, od bycia gwiazdą przez salę sądową i propozycję z Hollywood do życia w pokorze. Benigna Stanisława Umińska: zapomniana przez świat sztuki i kościół kobieta, która zabiła z miłości i przez lata starała się odkupić grzech, o który prosił ją cierpiący narzeczony.
--------
31:41
Jaki był wkład żydowskich artystów w kulturę Polski? Opowiadają Maria Antosik, Karolina Szymaniak i Jarosław Szczepański
Rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim to data graniczna, będą symbolem końca pewnego etapu w historii Polski. Końca świata żydowskich artystów i końca kultury Jidysz. Gośćmi Grzegorz Kalinowskiego byli Maria Antosik – Piela z Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Karolina Szymaniak – Wydział Literatury Sorbona oraz publicysta i dziennikarz Jarosław Szczepański.
--------
48:17
O kulcie Marszałka Józefa Piłsudskiego opowiadają prof. Marcin Kula i prof. Jolanta Żyndul
7 kwietnia przypada 88 rocznica uchwalenia ustawy "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski", a 12 maja 99 rocznica Zamachu Majowego oraz 90 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. O kulcie Marszałka mówili prof. Marcin Kula i prof. Jolanta Żyndul.
Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce, to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy, malowanymi przez historiografię PRL. Świat, którego ostatni naoczni świadkowie jeszcze żyją, będący w wyobraźni wielu mitycznym i najpiękniejszym, bo wykreowanym po latach zaborów i zniszczeniach wojny, ale także pełnym kontrowersji, zaprzepaszczonych szans i porażek. O tym, czy był to jak w piosence śpiewanej przez Aleksandra Żabczyńskiego „zaczarowany bajek świat”, czy też autorytarnych rządów, które wyniosłe do władzy hasła walki z korupcją, po to by po swojemu i dla swoich urządzić Polskę.