Felicita Vestvali - światowej klasy artystka z polskimi korzeniami
Przenosimy się do XIX-wiecznej Europy i Ameryk, by opowiedzieć o kobiecie, która wyprzedziła swoją epokę - a nazywała się Felicita Vestvali. Była śpiewaczką operową, aktorką, celebrytką, a także bodaj pierwszą artystką o polskich korzeniach, która zdobyła sławę na światową skalę. Występowała w La Scali, czarowała nowojorską i meksykańską publiczność, grała Hamleta i Romea, a wśród jej wielbicieli znajdował się sam Abraham Lincoln. Vestvali była fenomenem - dysponowała niezwykłym głosem, słynęła z ról en travesti, czyli męskich partii granych przez kobiety, i odważnie kwestionowała obowiązujące normy płci i kobiecości. Żyła z niemiecką aktorką Elise Lund w długoletnim związku, razem wychowywały córkę i wspólnie występowały na scenie jako Romeo i Julia. Choć drwiono z jej wyglądu i "podejrzanej" niezależności, dla wielu może być dziś ikoną odwagi, osobistej wolności i queeru. Gość: prof. Piotr Szarota, praprawnuk i autor pierwszej biografii Vestvali.
--------
27:21
--------
27:21
Anna Iwaszkiewicz po latach wychodzi z cienia męża
Była tłumaczką literatury francuskiej - "panią na Stawisku", kobietą głęboko zanurzoną w świecie kultury i duchowości, też osobą zmagającą się przez większość życia z chorobą psychiczną, samotnością i egzystencjalnym niepokojem. Anna Iwaszkiewicz, przez lata znana głównie jako żona Jarosława, dziś coraz częściej postrzegana jest jako niezależna postać i ważny głos XX wieku - autorka niezwykłych dzienników, listów i zapisków, w których zaskakująco nowocześnie opowiada o własnym świecie wewnętrznym. Gościni: dr Sylwia Góra, kulturoznawczyni, badaczka literatury i autorka książki "W stronę Anny. Biografia Anny Iwaszkiewicz", która dosłownie kilka dni temu miała swoją premierę.
--------
34:51
--------
34:51
Kim była Maria Jadwiga Strumff?
Maria Jadwiga Strumff - jedna z pierwszych polskich masażystek, pionierka w zawodzie, który dopiero się rodził i cieszył dwuznaczną sławą? Pod koniec XIX wieku pracowała w Warszawie, a jej niezwykły pamiętnik przetrwał do dziś - zapisując nie tylko jej własną historię - zamożnej mieszczanki porzuconej przez męża z czwórką dzieci, bez środków do życia. Jest w nim też wiele bezcennych szczegółów dotyczących ówczesnej obyczajowości, ciała, kosmetyki i miejskiej codzienności kobiet. Gościni prof. Monika Rudaś-Grodzka, szefowa Archiwum Kobiet w Instytucie Badań Literackich PAN.
--------
25:30
--------
25:30
Jadwiga Stańczakowa - niewidoma poetka, pisarka i dziennikarka
Twórczość Jadwigi Stańczakowej zasługuje na szczególne miejsce w historii polskiej literatury. O jej życiu i twórczości opowie Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, autorka książki "Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej" a prywatnie wnuczka poetki. Rozmowa z gościnią poprzedza rozpoczęcie tegorocznej edycji Festiwalu Sztyki Kobiet PERSONA, którego tegoroczną matronką została właśnie Jadwiga Stańczakowa.
--------
19:12
--------
19:12
Zofia Nałkowska - jedna z najwybitniejszych polskich pisarek
Przybliżamy sylwetkę znakomitej pisarki - Zofii Nałkowskiej, autorki przełomowych powieści, opowiadań i dramatów, które weszły do kanonu literatury, m.in. "Granicy" czy "Medalionów". Zofia Nałkowska była nie tylko wybitną literatką, ale też osobą głęboko zaangażowaną w sprawy społeczne, polityczne i kobiece. Jej życie, pełne pasji, intelektu i wewnętrznych rozterek, zostało szczegółowo opisane na niemal 900 stronach monumentalnej biografii autorstwa prof. Hanny Kirchner - badaczki, która poświęciła ponad 60 lat swojej kariery naukowej Zofii Nałkowskiej. Prezentujemy unikalne nagrania archiwalne z zasobów Polskiego Radia, a także jedno z nielicznych zachowanych nagrań głosu samej... Zofii Nałkowskiej.
Historia bez kobiet byłaby niemożliwa, a jednak tak rzadko słyszymy o bohaterkach naszych dziejów. W podcaście "Brakująca połowa Dziejów” przypominamy i przedstawiamy kobiety, które wpływały na losy Polski i świata oraz wpływają na nie do dziś.