Powered by RND
PodcastyNaukaPrzy Muzyce o Nauce

Przy Muzyce o Nauce

Akademickie Radio Centrum
Przy Muzyce o Nauce
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 18
  • Nauka i wiedza – jej cele w okresie zmian cywilizacyjnych
    Ostatnie spotkanie w sezonie to okazja do bardziej filozoficznego i socjologicznego spojrzenia na wiedzę i naukę w kontekście dalszego rozwoju ludzkiej cywilizacji oraz obecnego jej stanu. W tym wyjątkowym odcinku liczba gości zmniejszyła się do zera, ale i tak w studiu zabrakło mikrofonów – zwiększyła się bowiem liczba prowadzących. Dr hab. Piotr Celiński, Prof. dr hab. Jan Hudzik i Dr Przemysław Wiatr to gospodarze audycji „Profesura i popkultura”. Ten, kto jeszcze nie zna tych głosów, ma do nadrobienia bardzo duże zaległości – zdecydowanie warto zapoznać się z archiwami.
    --------  
    46:31
  • Z drugiej strony otyłości
    Ortoreksja, anoreksja, bigoreksja – to zaburzenia odżywiania stawiające pacjenta na przeciwnym biegunie w porównaniu z nadwagą i otyłością (której poświęcony był już jeden z odcinków audycji). O tym, jak różnicuje się te zaburzenia, kiedy możemy podejrzewać ich istnienie, a także jakie są ich zdrowotne konsekwencje, opowiada prof. dr hab. Iwona Beń-Skowronek, kierownik Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej z Pracownią Endokrynologiczno-Metaboliczną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, i Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej w województwie lubelskim.
    --------  
    39:44
  • Muzyczne emocje i muzykoterapia
    Muzyka to zorganizowane w czasie struktury dźwiękowe, które ze swojego założenia mają wpływać na słuchacza-odbiorcę. W tym oddziaływaniu zawiera się również wywoływanie emocji. Co wiemy na ten temat, a także jak można wykorzystać muzykę w terapeutycznym celu, opowiada dr hab. Krzysztof Stachyra, prof. UMCS z Katedry Wczesnej Edukacji Instytutu Pedagogiki UMCS, praktykujący muzykoterapeuta.
    --------  
    40:56
  • Akwarium w laboratorium – alternatywa dla szczurów i myszy
    W odcinku poświęconym zwierzętom doświadczalnym wspomnieliśmy już o poszukiwaniu alternatywnych modeli zwierzęcych do poszukiwania nowych leków, oznaczania toksyczności oraz innych badań substancji biologicznie czynnych. Jedną ze wzmiankowanych wówczas alternatyw jest użycie ryb akwariowych. Ten sposób zasługuje na bardziej szczegółowe przybliżenie słuchaczom ze względu na cały szereg zalet w porównaniu z gryzoniami. Gościem odcinka jest dr hab. Barbara Budzyńska, prof. UM z Samodzielnej Pracowni Badań Behawioralnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wspólnie przybliżamy słuchaczom aktualne możliwości stosowania ryb jako zwierząt doświadczalnych, w tym również modyfikowanych genetycznie.
    --------  
    40:44
  • Powiedz mi swoje lęki i fobie – ciąg dalszy o lęku i jego leczeniu
    „Powiedz mi, powiedz, swoje lęki i fobie” – zachęca zespół Happysad. Odpowiadamy na to zaproszenie i kontynuujemy temat lęku z poprzedniego odcinka, ponieważ – jak już zostało poprzednio wspomniane – patologiczny lęk jest przyczyną wielu schorzeń somatycznych i psychicznych: do tego stopnia, że że współczesna psychologia wycofuje się z pojęcia „nerwica”, włączając stany nerwicowe do zaburzeń lękowych. W poprzednim odcinku przedstawiliśmy lęk z punktu widzenia psychiatry, a teraz czas na wizję farmaceutyczno-terapeutyczną: o wszystkim opowie nam dr hab. n. farm. Tomasz Mroczek, farmaceuta, pracownik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a przede wszystkim praktykujący psychoterapeuta.
    --------  
    44:09

Więcej Nauka podcastów

O Przy Muzyce o Nauce

Nie wszystkie badania naukowe trafiają na pierwsze strony gazet. Ale to nie znaczy, że nie zasługują na naszą uwagę. Przecież nauka jest ciekawa, a prawie wszystko da się przedstawić w przystępny dla słuchacza sposób. Dlatego w każdy piątek o 19:00 (powtórki w niedzielę o 7:00) wyruszamy na wyprawę w bliższe lub dalsze rejony nauki. Można do nas dołączyć bez żadnego specjalistycznego ekwipunku. Słuchajcie na 98,2 FM oraz na centrum.fm. W roli kapitana ekspedycji Łukasz Komsta, najczęściej wraz z załogą swoich gości.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Przy Muzyce o Nauce, Nauka To Lubię i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności

Przy Muzyce o Nauce: Podcasty w grupie

  • Podcast Świat na Podglądzie
    Świat na Podglądzie
    Wiadomości, Komentarze do Aktualności
Media spoecznościowe
v7.20.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 7/6/2025 - 9:50:34 AM