Powered by RND
PodcastySportMOC WIATRU

MOC WIATRU

Karolina Sołtaniuk, Monika Bronicka
MOC WIATRU
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 21
  • Tomasz Chamera – żaden pociąg mi z peronu nie uciekł, nie straciłem żadnej szansy
    Trener, działacz, dyrektor, wiceprezes, prezes – Tomasz Chamera przechodzi do historii PZŻ jako jeden z najdłużej pełniących funkcję liderów tej organizacji. Czy był dobrym szefem? Jak sam przyznaje: „Na pewno nie byłem szefem idealnym. Ale żaden pociąg mi z peronu nie uciekł.”W szczerej rozmowie z Karoliną Sołtaniuk i Moniką Bronicką opowiada o kulisach działania związku, roli okręgów, sytuacji majątkowej i projektach takich jak NOVA Marina czy Trzebież. Tłumaczy, na czym polega odpowiedzialność za żeglarstwo jako strukturę sportową i społeczną, dlaczego „nie ma nic gorszego niż stagnacja” i jak udało się wypracować spokój wewnętrzny i wiarygodność organizacyjną.Nie unika trudnych tematów: mówi wprost, że jest przeciwny korupcji, a każdy związek to „sztuka dialogu i kompromisu”. Opowiada też o emocjach – tych najprawdziwszych, gdy „nie potrafił ukryć emocji podczas zdobywania medali przez polskich żeglarzy” oraz o tych, które towarzyszyły mu prywatnie: „Życie prywatne utrzymywało mnie na powierzchni przez ostatnich 12 lat.”W odcinku wracamy do jego trenerskich początków w klasie Cadet, sportowych tradycji rodzinnych, zamiłowania do piłki nożnej oraz momentu, gdy trzeba było przyjąć krytykę: „Można dostać klapsa w kark albo w ucho, żeby nie fisiować.”Dzieli się też złotymi radami dla nowego Zarządu, podkreśla, że „musimy inspirować kolejne pokolenia” i deklaruje chęć dalszego wspierania rozwoju żeglarstwa – z innej już roli, ale z tą samą pasją.To rozmowa o odpowiedzialności, przemijaniu i ciągłości. Bo wszystko co ma swój początek, ma też swój koniec – ale nie musi oznaczać końca zaangażowania.
    --------  
    55:04
  • Karol Jabłoński - nie jestem do końca pewny czy drugi raz przeszedłbym tą samą drogą
    Czarodziej Wiatru i Bóg Lodu – tak opisywały go media w ostatnich dekadach. Karol Jabłoński - światowej klasy żeglarz zawodowy. Jeden z najbardziej wszechstronnych sterników, odniósł sukcesy w żeglarstwie morskim, meczowym i lodowym. Wielokrotny mistrz świata i Europy, zwycięzca wielu prestiżowych regat na całym globie, uznany i ceniony w międzynarodowym środowisku żeglarskim, czego dowodem jest udział w profesjonalnych projektach regatowych na akwenach całego świata, jedyny żeglarz w historii polskiego żeglarstwa, który był sternikiem w regatach o Puchar Ameryki. Najlepszy żeglarz lodowy na świecie. W klasie DN jest najbardziej utytułowanym bojerowcem wszechczasów - dwunastokrotny mistrz świata, czterokrotny wicemistrz, siedmiokrotny mistrz Europy i dwukrotny mistrz Ameryki Północnej.W rozmowie z Karoliną Sołtaniuk, Karol porównuje załogę do mechanizmu szwajcarskiego zegarka, opowiada o niezapomnianych chwilach przeżytych podczas swoich podróży po całym świecie, a także o trudnościach, jakie niesie za sobą droga zawodowego żeglarza. Nie zapomina o słowie, które w rozmowie pojawia się wielokrotnie – joy, czyli radość z żeglowania. Jabłoński podkreśla, że jedyne, co musimy, to umrzeć, a jego wiadomością do całego świata byłby prosty, ale głęboki komunikat o radości z każdego dnia, pięknie życia i nieprzejmowaniu się – wypowiedziany z delikatnym uśmiechem na ustach.Jak myślicie, czy Karol Jabłoński, wybrałby tę samą ścieżkę jeszcze raz?Rozmowa z Karolem Jabłońskim to crème de la crème żeglarskich historii. Zapraszamy!
    --------  
    1:05:08
  • Maciej Sodkiewicz – podróże to wirus, z którego nie da się wyleczyć
    Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ktoś dobrowolnie wybiera żeglowanie między krami lodowymi zamiast leniwej bryzy w tropikach? Maciej Sodkiewicz opowiada o fascynacji Arktyką, gdzie surowa natura i historia wielkich odkrywców splatają się w jedną opowieść. W rozmowie z Moniką Bronicką zabiera nas w podróż do miejsc, gdzie mało kto dociera – tam, gdzie nawigacja staje się sztuką przetrwania, a kilka centymetrów stalowego poszycia decyduje o życiu.Żeglarstwo wyprawowe to dla niego sztuka prostoty i pokory – podróż w rejony, gdzie natura rządzi się własnymi prawami. Dlaczego właśnie Arktyka tak go fascynuje? "Bo jest binarna – albo cukierkowa, przepiękna kraina, gdzie słońce nie zachodzi, albo ostra i zmieniająca się w miejsce, gdzie kończy się skala Beauforta."Arktyczne jachty na długich światłach, nowocześni odkrywcy, instrukcja przetrwania na krańcu świata – to wszystko w najnowszym odcinku!
    --------  
    1:01:35
  • Zofia Truchanowicz - Puchar Ameryki to wisienka na torcie
    Pełna energii, z iskrą w oku, niekończącą się motywacją i celami zamiast marzeń - taka jest Zofia Truchanowicz, rozmówczyni Karoliny Sołtaniuk w trzecim odcinku podcastu Moc Wiatru. Między międzynarodowymi wyjazdami, które prowadzą ją po całej Europie i świecie, a spotkaniami biznesowymi w firmie Harken, Zosia znalazła czas, by w gdyńskim studiu podzielić się swoją pasją. Opowiada o pracy sędziego, swojej drodze na szczyt kariery oraz wyzwaniu, jakim jest łączenie zawodowych obowiązków z rolą mamy.Zosia czterokrotnie była w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski podczas igrzysk olimpijskich, a w ubiegłym roku po raz drugi zasiadła w bardzo wąskiej i nielicznej komisji sędziowskiej Pucharu Ameryki - jako jedyna kobieta. Od dłuższego czasu, ze studia w Londynie sędziuje prestiżowe regaty Sail GP, pojawia się na regatach z cyklu The Ocean Race, czy 52 series. Brzmi jak praca marzeń, prawda?Po wysłuchaniu tej rozmowy z Zosią zrozumiecie, że to nie marzenia, a wytrwały proces, precyzyjnie wyznaczone cele i konsekwentna realizacja swoich założeń. Zosia łączy intensywną karierę z codziennym życiem – pracuje stacjonarnie w Warszawie, spędza czas z córeczką Hanią, jeździ na nartach i chodzi do teatru.Zapraszamy na kolejną inspirującą rozmowę, która na pewno doda Wam skrzydeł!
    --------  
    58:14
  • Katarzyna Domańska - patent to nie jest SUPERMOC
    Czy żeglarstwo to tylko forma aktywności wodnej, czy może coś znacznie więcej? Katarzyna Domańska przekonuje, że to przede wszystkim lekcja pokory, współpracy i budowania zaufania – zarówno na morzu, jak i w strukturach sportowych.Jako kapitan i wiceprezes PZŻ, a aktualnie również p.o. Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego podkreśla, jak ważna jest rola kobiet w żeglarstwie i że coraz więcej z nich angażuje się w różne jego aspekty. "Mamy wiele dziewczyn z fantastycznymi kompetencjami" – mówi, zaznaczając, że to od nas zależy, czy stworzymy im odpowiednie warunki do działania.W rozmowie poruszamy temat tradycji i ceremoniałów, które w świecie sportowego żeglarstwa często schodzą na dalszy plan. Katarzyna Domańska dzieli się też swoimi doświadczeniami z pracy szkoleniowej i społecznej, opowiada dlaczego raz pokochane morze nie pozwala o sobie zapomnieć.Żeglarstwo to nie tylko sport czy pasja, ale także opowieść, którą warto szerzej pokazywać. Jak sprawić, by stało się bardziej medialne i przyciągnęło nowych entuzjastów? Z naszą rozmówczynią, która jest również doktorem w Instytucie Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zwracamy uwagę na wielopłaszczyznowość tej dyscypliny – od sportu, przez tradycję, po aspekt społeczny.Patent żeglarski to nie supermoc – to dopiero początek drogi. Jak budować swoje doświadczenie i na co zwracać uwagę, zwłaszcza będąc świeżo po kursie? O tym wszystkim w najnowszym odcinku!Zapraszamy!
    --------  
    45:39

Więcej Sport podcastów

O MOC WIATRU

Moc Wiatru - wejdź z nami do żeglarskiego świata. Wybitni żeglarze, morskie przygody, wyprawy pod żaglami, kulisy życia sportowców. Moc wiatru to nie tylko inpsirujące rozmowy o żeglarstwie i sporcie. To także rozważania o marzeniach i inspiracjach. To opowieści o drodze do wytyczonego celu, która często okazuje się ważniejsza niż jego osiągnięcie. Każdy odcinek przynosi dawkę motywacji i zachęty do podążania za swoimi pasjami. Partnerem podcastu jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj MOC WIATRU, Budnik i Pokrzywiński i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.17.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 5/9/2025 - 6:14:52 AM