JESTEM #67 | Jak osoby neuroróżnorodne odnajdują się w Kościele? Maria Brodzik - autyzm, ADHD i Bóg
Mały chłopiec, który niechętnie się odzywa i woli zabawy w samotności – to obraz autyzmu, który znamy z mediów. Jednak jest to choroba, która dotyka także kobiety. Jak takie osoby i inne nazywane neuroróżnorodnymi odnajdują się w Kościele?
U Marii Brodzik, z którą rozmawiamy w najnowszym odcinku z serii JESTEM, stwierdzono autyzm po długim procesie diagnostycznym. Jak wyglądała droga do stwierdzenia choroby i dlaczego była taka trudna? Czy osobom neuroróżnorodnym jest trudniej nawiązać relację z Bogiem? Z jakimi problemami spotykają się w Kościele i życiu codziennym? Czy spowiedź mogłaby mieć formę pisemną?
--------
1:39:40
JESTEM #66 | Cuda w pracy katechety – Paweł Zegartowski o religii w szkole, wojsku i wspólnocie “Grupka”
Mówili o nim, że zakochał się w młodej katechetce. Dużo z nią rozmawiał, a ona opowiadała mu o Bogu. Pewnego dnia zaprosiła go na spotkanie Ruchu Światło-Życie. Tam odnalazł skarb. W kolejnym odcinku z serii JESTEM Paweł Zegartowski – katecheta z 30-letnim stażem – dzieli się swoim świadectwem i opowiada o krakowskiej wspólnocie “Grupka”, którą założył. Czy religia powinna być wciąż nauczana w szkole? Jak grupa rówieśnicza wpływa na kształtowanie młodego człowieka? Czy katolik może bez szwanku przejść przez służbę wojskową? Czy w pracy katechety dzieją się cuda?
Posłuchajcie i podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!
--------
1:16:42
GOD vibes #16 | Całun Turyński: relikwia, która fascynuje świat - gość: Krzysztof Sadło
Całun Turyński to najdokładniej przebadana relikwia na świecie. Mimo to niektórzy wciąż mają wątpliwości co do jego autentyczności. Która strona sporu ma więcej racji?
W kolejnym odcinku z serii GOD VIBES porozmawiamy o tym z Krzysztofem Sadłą z Polskiego Centrum Syndonologicznego, które zrzesza badaczy Całunu w naszym kraju. Jak to się stało, że to niezwykłe płótno dotrwało do dziś? Jak obalić teorię o namalowaniu wizerunku Jezusa na Całunie? Skąd przydomek “turyński”? Jak dokładnie wyglądał umęczony Chrystus i co właściwie spowodowało Jego śmierć?
--------
1:26:30
JESTEM #65 | Bóg oczami biologa – prof. Zbigniew Mirek o fenomenie życia i głodzie Boga
Czy życie człowieka da się do końca wytłumaczyć z perspektywy naukowej? Badacze, a wśród nich biolodzy, ciągle zadają sobie trud, aby tego dokonać. W pewnym momencie docierają często do wniosków, które prowadzą ich do Boga. Jak?
Profesor Zbigniew Mirek to wybitny biolog i botanik. W najnowszym odcinku z serii JESTEM opowiada o swojej drodze do wiary. Mówi też o fenomenie życia ludzkiego, które trzeba tłumaczyć nie tylko w fizycznym, ale i w metafizycznym sensie. Skąd w człowieku głód i jak go zaspokoić? Dlaczego każda osoba jest jedyna i niepowtarzalna?
🔸Zostań NASZYM PATRONEM! tutaj znajdziesz wszystkie informacje: https://patronite.pl/mniejsi
--------
1:59:38
GOD vibes #14 | ak ludzie cierpiący psychicznie odnajdują się w Kościele? - gość Agnieszka Huf
W ostatnich latach dużo słyszy się o różnego rodzaju cierpieniach psychicznych. Osoby mierzące się z takimi problemami są również obecne w Kościele. Jak odnosić się do nich i jak im pomóc?
W najnowszym odcinku z serii “GOD Vibes” rozmawiamy z Agnieszką Huf – autorką książki “Szczeliny”, która porusza temat obecności cierpiących psychicznie w Kościele. Jakie trudności mogą napotykać takie osoby? Jak wygląda ich wiara i dlaczego decydują się zostać przy Bogu? Czy psychoterapia może być narzędziem rozwoju duchowego? Gdzie szukać pomocy?