Zachowała się tylko jedna czarno-biała fotografia, na której, jak sama mówiła, ma włosy koloru sherry. Miała wtedy szesnaście lat. Nie była zachwycona tym wizerunkiem i później, żeby lepiej wyglądać, kazała sobie domalować koronki i loczki. Mowa o Emily Dickinson, którą obok Walta Whitmana określa się często mianem najbardziej oryginalnej, a nawet najwybitniejszej poetki amerykańskiej. Za życia ukazało się zaledwie dziesięć jej wierszy, a reszta, czyli jakieś tysiąc siedemset, została odkryta dopiero po śmierci.Jej twórczość po dziś dzień elektryzuje odbiorców swoją przenikliwością, dojrzałością i trafnym nazywaniem spraw i rzeczy. I między innymi o tym w najnowszym odcinku cyklu Dobrze się wierzy literaturą rozmawiają prof. Ryszard Koziołek i ojciec Roman Bielecki OP.Dickinson prowadziła pustelnicze życie. Nigdy na dłużej nie wyjechała z rodzinnego miasta Amherst w stanie Massachusetts. Potrafiła nie wychodzić z pokoju nawet wtedy, kiedy przychodzili do niej goście. Rozmawiała z nimi jedynie przez uchylone drzwi. Czy to kreacja, czy rzeczywiście tak było, tego pewnie nie dojdziemy, co nie zmienia faktu, że rzeczywiście w swoim sposobie życia wybrała dobrowolne oddzielenie. Między innymi z tego powodu profesor Koziołek stawia tezę, że jej wiersze silnie nacechowane metafizyką, obok porannej dawki psalmów, powinny być lekturą obowiązkową w każdym seminarium duchownym na świecie.
--------
56:46
--------
56:46
🍊 Co wyróżnia kaznodziejstwo dominikańskie? ❖ Jacek Hajnos OP i Adam Szustak OP
W jaki sposób głoszą Słowo Boże dominikanie i dlaczego ich misja jest dziś tak ważna? W tym odcinku serii „Powołanie dominikańskie” rozmawiamy o tym, czym jest dominikańskie kaznodziejstwo, jak wygląda codzienność głoszenia Słowa Bożego oraz jakie wyzwania i formy przybiera współczesna ewangelizacja. Gośćmi Radka Węcławka OP są Adam Szustak OP ( @Langustanapalmie ) i Jacek Hajnos OP– dominikanie, którzy na co dzień dzielą się Ewangelią poprzez słowo, sztukę i obecność na Youtube.00:00:00 Intro00:00:06 Kim są dominikanie i po co są? 00:01:14 Co to jest kaznodziejstwo dominikańskie?00:03:47 Jak wygląda praktyka kaznodziejstwa na co dzień?00:07:03 Jak kaznodziejstwo wpływa na życie wspólnotowe?00:28:45 Jakie są współczesne formy głoszenia Słowa Bożego?00:35:52 Jakie są niepodjęte lub zapomniane formy głoszenia?00:40:29 Co wyróżnia kaznodziejstwo dominikańskie?00:48:52 Jak żyć stylem życia apostołów według dominikanów?00:56:03 Jak zadbać o swoje serce jako kaznodzieja?01:01:01 Jak świeccy mogą głosić Słowo Boże dzisiaj?To szczera, pełna inspiracji rozmowa o wyzwaniach, radościach i codzienności dominikańskiej misji. Usłyszysz o sile wspólnoty, znaczeniu autentyczności, pokory i nieustannego nawracania się. Poznasz także praktyczne wskazówki, jak dbać o własne serce, rozwijać talenty i głosić Ewangelię w codziennym życiu – niezależnie od powołania.Zachęcamy do obejrzenia całego odcinka i podzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach!🎥 Seria „Powołanie dominikańskie” została przygotowana z okazji Kapituły Generalnej, odbywającej się w tym roku w Krakowie.
--------
1:04:39
--------
1:04:39
Czy chrześcijaństwo jest niemoralne? Videtur Quod ✣ Dominik Jarczewski OP
Czy chrześcijaństwo jest niemoralne? Videtur Quod ✣ Dominik Jarczewski OP Czy miłość bliźniego to rzeczywiście miłość, skoro jest „nakazana”? Czy miłosierdzie to po prostu unikanie sprawiedliwości? A może to tylko popularny mit? W pierwszym odcinku nowej serii Videtur quod przyglądamy się takim pytaniom – i to bardzo serio. „Videtur quod” znaczy po łacinie „wydaje się, że…”. To metoda św. Tomasza z Akwinu, który zaczynał od mocnych zarzutów, by potem szukać odpowiedzi krok po kroku – z szacunkiem dla rozumu, wiary i słuchacza.00:00:00 INTRO00:00:16 Czy chrześcijaństwo jest niemoralne? 00:03:37 Czy chrześcijańska etyka to tylko ślepe posłuszeństwo? 00:05:05 Czy łaska unieważnia moralność? 00:07:02 Na czym polega życie według Królestwa Bożego? 00:09:04 Co znaczy: kochaj bliźniego jak siebie samego? 00:11:01 Czy moralność chrześcijańska się zmienia? 00:13:02 Czy działanie z lęku przed karą jest moralne? 00:15:45 Czy chrześcijanin działa dla nagrody? 00:17:02 Czy miłość do Boga wyklucza miłość do ludzi? 00:19:02 Czy traktujemy ludzi instrumentalnie w imię religii? 00:21:11 Czy miłosierdzie zaprzecza sprawiedliwości? 00:24:51 Gdzie szukać pogłębionej wiedzy o wierze?🔔 "Nie przegap naszych najnowszych treści 🌟 Subskrybuj nasz kanał YouTube i włącz powiadomienia (dzwoneczek), aby być na bieżąco. 👍 Lajkuj i 🔄 udostępniaj nasze filmy, wspierając nas w dotarciu do szerszej społeczności szukającej wartościowych treści!🙏 Wspieraj dominikanie.pl na Suppi! 🙌 Chcesz pomóc w tworzeniu wartościowych treści na Dominikanie.pl? Teraz możesz to zrobić jeszcze łatwiej! Dzięki Suppi możesz wesprzeć nas jednorazową wpłatą, a 100% Twojego wsparcia trafia bezpośrednio do nas: https://suppi.pl/portaldominikanie💖 Chcesz wspierać naszą misję na portalu dominikanie.pl? Dołącz do nas na Patronite: https://patronite.pl/portaldominikanie. Każdy gest wsparcia ma znaczenie!🤝 Możesz także wesprzeć naszą pracę bezpośrednio, dokonując stałego lub jednorazowego przelewu:'Wspieraj rozwój portalu dominikanie.pl.Nr konta: 10 1600 1374 1849 2174 0000 0004Tytułem: 'Wspieram dominikanie.pl - darowizna na cele kultu religijnegoPolska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego (OO. Dominikanów)ul. Freta 10, 00-227 Warszawa, Polska
--------
25:42
--------
25:42
🍊 Czy DOMINIKANIE to najstarsza demokracja świata?
Czy dominikanie to zakon demokratyczny? Jak naprawdę wygląda wspólnotowe podejmowanie decyzji w naszym zakonie? W pierwszym odcinku serii „Powołanie dominikańskie” rozmawiamy z o. Łukaszem Wiśniewskim OP – prowincjałem polskich dominikanów – o tym, czym jest wspólnotowe zarządzanie, jak funkcjonują kapituły i dlaczego posłuszeństwo generałowi to w gruncie rzeczy posłuszeństwo wspólnocie. Dowiesz się, jak wygląda struktura Zakonu, jak bracia wybierają przełożonych, co znaczy być bratem i jak rozeznaje się dobro wspólne w duchu św. Dominika. To nie tylko o zarządzaniu – to rozmowa o wierze, wolności, zaufaniu i braterskim życiu.00:00:00 Intro00:00:06 Kim są dominikanie i po co jest ten film?00:01:20 Czy dominikanie naprawdę są zakonem demokratycznym?00:03:59 Co oznacza wspólnotowe zarządzanie w dominikańskim stylu?00:05:35 Dlaczego Dominik rozesłał braci na krańce świata?00:08:41 Dlaczego Dominik oddał władzę swoim braciom?00:10:16 Jak wygląda struktura Zakonu dominikanów dziś?00:12:00 Co dzieje się podczas Kapituły Generalnej?00:14:40 Dlaczego generał musi być posłuszny braciom?00:16:22 Czy wspólne decyzje to droga do niekończących się dyskusji?00:21:57 Jak buduje się braterską jednomyślność poza kapitułą?00:26:57 Co znaczy być bratem w Zakonie dominikanów?00:34:15 Jakie są napięcia między władzą a braterstwem?00:37:13 Jak działa system kontroli i sprawozdawczości?00:42:11 Na czym polega posłuszeństwo w Zakonie dominikanów?00:48:45 Czy życie wspólne może być formą pokuty?00:52:16 Dlaczego zarządzanie ma wymiar duchowy?🔔 "Nie przegap naszych najnowszych treści 🌟 Subskrybuj nasz kanał YouTube i włącz powiadomienia (dzwoneczek), aby być na bieżąco. 👍 Lajkuj i 🔄 udostępniaj nasze filmy, wspierając nas w dotarciu do szerszej społeczności szukającej wartościowych treści!🙏 Wspieraj dominikanie.pl na Suppi! 🙌 Chcesz pomóc w tworzeniu wartościowych treści na Dominikanie.pl? Teraz możesz to zrobić jeszcze łatwiej! Dzięki Suppi możesz wesprzeć nas jednorazową wpłatą, a 100% Twojego wsparcia trafia bezpośrednio do nas: https://suppi.pl/portaldominikanie💖 Chcesz wspierać naszą misję na portalu dominikanie.pl? Dołącz do nas na Patronite: https://patronite.pl/portaldominikanie. Każdy gest wsparcia ma znaczenie!🤝 Możesz także wesprzeć naszą pracę bezpośrednio, dokonując stałego lub jednorazowego przelewu:'Wspieraj rozwój portalu dominikanie.plNr konta: 10 1600 1374 1849 2174 0000 0004Tytułem: 'Wspieram dominikanie.pl - darowizna na cele kultu religijnego'Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego (OO. Dominikanów)ul. Freta 10, 00-227 Warszawa, Polska
--------
54:45
--------
54:45
Odcinek 7: Sweet home Alabama #DWL
Lata trzydzieste ubiegłego wieku. Amerykańskie południe, miasteczko Maycomb, w stanie Alabama. Czas Wielkiego Kryzysu i wciąż obowiązującej segregacji rasowej. W takich okolicznościach lokalny prawnik Atticus Finch broni oskarżonego o gwałt czarnoskórego chłopaka Toma Robinsona. Tak w skrócie można byłoby streścić fabułę powieści Zabić drozda autorstwa Harper Lee, nagrodzonej Pulitzerem w 1961 roku i sfilmowanej rok później. To klasyczny dramat sądowy jaki znamy chociażby z filmów Dwunastu gniewnych ludzi czy Sprawa Kramerów, a także opowieść o nierówności społecznej rodem z książek Korzenie Alexa Haleya czy Kolej podziemna Colsona Whiteheada.Fabuła powieści jest pretekstem do postawienia pytań fundamentalnych: Co to znaczy być odważnym?; Czym jest sumienie?; Kto jest moim bliźnim?; Jakie są źródła moralności? i w końcu Czy ludzie są z natury dobrzy czy źli?.O tym w dzisiejszym odcinku cyklu Dobrze się wierzy literaturą rozmawiają prof. Ryszard Koziołek i ojciec Roman Bielecki OP. Przy okazji będą się spierali o szkolną edukację i niedoskonałości wymiaru sprawiedliwości, opowiedzą o swojej fascynacji westernami i tajemniczymi jeźdźcami przybywającymi znikąd, którzy przywracają porządek w małych społecznościach, a także przyglądać się będą niezwykłemu przedstawieniu Chrystusa w kościele garnizonowym w Katowicach, tak innemu od wizerunku przypominającego Miłosiernego i Dobrego Pasterza.
Jesteśmy powołani do głoszenia Słowa Bożego - wszędzie i na wszelkie możliwe sposoby, w tym również poprzez portal dominikanie.pl.
Jeśli podobają Ci się nasze działania i chciałbyś wpierać portal dominikanie.pl, to zapraszamy do zapoznania się z naszym profilem w serwisie Patronite:
→ https://patronite.pl/portaldominikanie
Oglądaj dominikanie.pl w aplikacji:
→ http://bit.ly/dominikanienaGoogle
→ http://apple.co/2LqWqAx
Nasze social media:
FB → https://www.facebook.com/dominikanie
IG → https://www.instagram.com/dominikanie