13 grudnia w Sopotece odbyło się spotkanie autorskie z Witoldem Vargasem, autorem „Bestiariusza słowiańskiego”, z którym rozmawiała Anna Juozulinas.
Autor opowiedział o baśniach i mitach: ich źródłach, roli i funkcjach. W drugiej części spotkania zaproszony gość zaprezentuje publiczności swoje umiejętności zawodowego bajarza i przedstawi wybraną przez siebie opowieść.Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „To właśnie baśnie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
--------
1:15:20
Spotkanie autorskie z Błażejem Ciarkowskim
3 grudnia w Sopotece odbyło się spotkanie autorskie
z Błażejem Ciarkowskim wokół jego najnowszej książki „Łódź. Ziemia wymyślona”.
Książki o mieście, które od dekad fascynuje i wzbudza silne emocje. To właśnie tu wzrastały i upadały wielkie fabryki i związane z nimi fortuny, powstawały imponujące wille i pałace, tworzyły się artystyczne legendy. Co z nich zostało? Jaką opowieść słyszymy dziś, przybywając do Łodzi? Jakie mity i wydarzenia dały jej przydomki „miasta amerykańskiego”, „miasta przeklętego” czy „ziemi obiecanej”? Błażej Ciarkowski zabiera czytelników w fascynującą podróż, której trasę wyznaczają przeplatające się losy postaci związanych z Łodzią: Władysława Reymonta, Izraela Poznańskiego, Daniela Libeskinda, Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro. A jedocześnie oddaje głos zwykłym, często pomijanym w społeczno-historycznym dyskursie ludziom: robotnikom, włókniarkom, drobnym przedsiębiorcom, mieszkańcom szarych blokowisk.
O tym, jak tworzą się miejskie legendy, rozmawiała z autorem Weronika Wieczorek.
--------
1:13:26
Spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską
18 grudnia w Sopotece odbyło się ostatnie wydarzenie wieńczące realizowany przez Bibliotekę Sopocką projekt „Z chłopów my wszyscy”, czyli spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską.
Tematem rozmowy była najnowsza książka zaproszonej autorki pt. „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”. Podczas spotkania zastanowiliśmy się nad tym, ile informacji można wydobyć ze starych zdjęć i co mówią nam one po latach, jaka była rola fotografii i fotografów w wiejskiej społeczności i dlaczego zdjęć przedstawiających naszych chłopskich przodków zachowało się tak niewiele do dnia dzisiejszego.Rozmowę poprowadziła Weronika Wieczorek.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Z chłopów my wszyscy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
--------
1:16:35
Spotkanie z autorkami podcastu Czytu Czytu: Katarzyną Czajką-Kominiarczuk i Magdaleną Adamus
19 listopada w Sopotece odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu #czytam. Po omówieniu miejsca książki w różnych mediach przyszedł czas na rozmowę o podcaście. Naszymi przewodniczkami po świecie podcastów, a przynajmniej tych książkowych, były Magdalena Adamus i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorki podcastu Czytu Czytu.
Podczas spotkania porozmawialiśmy nie tylko o tym, skąd wziął się pomysł na stworzenie podcastu i jak zmieniła się popularność takiej formy przekazu, ale też czy twórca podcastu sam lubi ich słuchać? Nie zabrakło też czasu na wątek o AI i jej miejscu w dzisiejszej kulturze. Spotkanie poprowadziła Kamila Chmara.
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – z wykształcenia socjolożka i historyczka. Od 2009 roku prowadzi blog poświęcony kulturze popularnej „Zwierz Popkulturalny”. Tworzy podcast „Jeszcze słowo”, a także współtworzy podcasty „ZVZ”, „Wtem, piosenka” i „Czytu Czytu”. Autorka książek, m.in. Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej i Seriale. Do następnego odcinka. W radiu RMF Classic prowadzi poświęconą serialom audycję „Uniwersum”.
Magdalena Adamus – twórczyni internetowa, tłumaczka audiowizualna. W internecie tworzy pod nazwą Catus Geekus, a w swoich social mediach zajmuje się mówieniem o tłumaczeniach, popkulturze, literaturze popularnej i obserwacją rynku wydawniczego. Współprowadzi podcast literacki Czytu Czytu. Niegdyś youtuberka, dziś instagramerka i tiktokerka.
Projekt #czytam jest finansowany ze środków miasta Sopotu.
--------
1:26:32
Spotkanie autorskie z Maciejem Jakubowiakiem
15 listopada w Sopotece odbyło się spotkanie autorskie z literaturoznawcą i eseistą Maciejem Jakubowiakiem. Rozmowa dotyczyła najnowszej książki „Hanka. Opowieść o awansie”.
Podczas spotkania zastanowiliśmy się, czym kiedyś był, a czym dziś jest awans społeczny oraz jaką rolę w jego osiągnięciu odgrywała (i wciąż odgrywa) polityka, warunki ekonomiczne i społeczne i konkretny moment historii, w jakim rozgrywa się życie danego człowieka.Rozmowę poprowadziła Aleksandra Lamek.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Z chłopów my wszyscy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
My bibliotekarze, zakochani w słowie, wychodzimy naprzeciw wszystkim molom książkowym z propozycjami spotkań z literaturą. Na naszym kanale znajdziecie: słuchowiska (nagrywane przez bibliotekarzy), audiobooki i podcasty: głównie rozmowy z autorami, których gościliśmy w Bibliotece.