Partner im RedaktionsNetzwerk Deutschland

Radio Blues – Słuchaj 510 stacji radiowych Blues online

I've got the blues

Blues wywodzi się z połowy XIX wieku z południowej części USA. Utwory śpiewane przez Afroamerykanów przy pracy na polach były nazywane worksongs, shouts lub fieldholler i zostały uznane za przedformę bluesa. Z początku ograniczał on się do formy czysto wokalnej, a z czasem zaczął się przekształcać w wokalno-instrumentalną pieśń śpiewaną. Najczęściej towarzyszyły mu dźwięki gitary i ustnej harmonijki. Jednak źródeł bluesa można dopatrywać się nie tylko wśród muzyki afroamerykańskiej. Wpływ na ukształtowanie się bluesa miały również elementy europejskie jak i karaibskie. Szlagiery, utwory country oraz pop uczyniły blues muzyką rozrywkową.

Wraz ze zmianami społecznymi w latach 50. i 60. zmienił się również blues. DJ-e radiowi, grając aktualne i elektryczne utwory blues, dotarli w ten sposób do młodszej rzeszy odbiorców. Ponad to elektryczne i akustyczne dźwięki bluesa wpłynęły również na twórczość zespołów rockowych takich jak m.in. Led Zeppelin czy The Rolling Stones. A brzmienie dzisiejszego bluesa zależy niemalże od koloru skóry jego wykonawców. Poprzez wpływy muzyki popowej, rockej czy folkowej można zauważyć w produkcjach m.in. Roberta Cray, Teda Hawkins, Rya Cooder, Deborah Coleman, Taja Mahal czy Keb' Mo', że współczesne jego brzmienie jest już mniej kanciaste i bardziej płynne.

Na radio.pl znajdziesz całe spektrum odsłon muzyki blues: od jego początków po dzień dzisiejszy. Dla każdego gustu coś innego.