Partner im RedaktionsNetzwerk Deutschland

Radio Lata 80-te – Słuchaj 3151 stacji radiowych Lata 80-te online

Muzyka lat 80-tych!

Boom muzyki rockowej w Polsce, disco polo, powstanie muzyki house i techno w USA, powstanie w Europie muzyki eurodance - to nie wszystko, czym jest muzyka lat 80-tych! Gwiazdy zagraniczne takie jak Madonna, U2, Michael Jackson, A-HA, Phil Collins, Duran Duran, Whitney Houston, czy Depeche Mode, to nieliczni światowi artyści, którzy swoją twórczością przyczynili się do tego, że muzyka tych lat została zapamiętana w naszej pamięci, a ich utwory są grane po dzień dzisiejszy.

Muzyka lat 80-tych może kojarzyć się z jednej strony z kiczem i tandetą, z drugiej z niezapomnianym czasem i hitami, które przetrwały do dziś. Jednego nie można odmówić latom 80-tym, a mianowicie wyrazistości!

W Polsce lata 80-te, to trudny okres stanu wojennego, walki o prawa obywatelskie, początek wielkich rewolucji oraz nadziei na wolność. W Berlinie upada mur berliński, na Zachodzie powstaje pierwszy telefon komórkowy, a czasy ZSRR-u chylą się ku końcowi. Tak wiele zmian bardzo silnie oddziałuje na muzykę tych lat.

Na Zachodzie Annie Lenox i Madonna, w Polsce Izabela Trojanowska, Kora Jackowska i Małgorzata Ostrowska to ikony stylu i wzór do naśladowania dla wielu kobiet. Mężczyźni natomiast zapuszczali brody lub byli inspirowani stylem m.in. Michaela Jacksona. Dużą rolę odegrał w Polsce również boom muzyki rockowej. Perfeckt, Maanam, Republika, jak również Dżem, Kombi, Lombard, Budka Suflera, czy też De Mono lub DAAB, to nieliczne zespoły, które zyskały w tym okresie ogromną popularność i rzesze fanów. Nie możemy również zapomnieć o Sandrze i utworze „Maria Magdalena“, będącą wówczas ikoną muzyki eurodance, oraz powstałej w latach 80-tych muzyce disco polo i jej największych pionierach: zespole Bayer Full i Top One.

A Ty jak dobrze kojarzysz styl tych lat?

Pamiętasz elastyczne getry, zwane potocznie lajkrami, w neonowych kolorach lub panterki, które nosili również rockmeni...?! Poduszki na ramionach wszywane wszelkiego rodzaju marynarkom, bluzkom, sukienkom, czy garsonkom?! Czy wiesz, że to właśnie w latach 80-tych powstała telewizja MTV? To w tej dekadzie nosiło się wytapirowane fryzury, wyraziste makijaże, plastikową biżuterię, a dżins był zdecydowanie nr 1 wśród materiałów! Modowy styl lat 80-tych był odzwierciedleniem tego, co ludziom w duszy grało.