Powered by RND

Radio Rock – Słuchaj 5688 stacji radiowych Rock online

Najlepsze stacje rockowe wszechczasów

Nie ma chyba drugiego takiego stylu muzycznego, który jest tak różnorodny i ma tak szerokie spektrum zwolenników jak Rock . Muzyka rockowa wpisuje się w pamięć od początków 1960r. i nabiera coraz to nowego oblicza, dzięki czemu jest aktualna po dzień dziejszy.

Początkowo była utożsamiana z Rock'n'Roll a pod koniec lat 50-tych łączona z Beatem. Natomiast od początku 1960r. Lata 60-te zetknięta z pierwszą rozbierznością: z jednej strony harmonijnym brzmieniem The Beatles, a z drugiej "dzikim"- Rolling Stones.

Nie tylko “inwazja” muzyki brytyjskiej miała wpływ na kształtowanie się rocka. Również brzmienie utworów komponowane przez amerikańskie zespoły i artystów takich jak: The Who, Led Zeppelin czy Jimi Hendrix miało duże znaczenie. Pod koniec tej dakady powstało wiele podgatunków muzyki rockowej: Psychedelic Rock, Experimental Rock oraz pierwsze dźwięki Punk. Ta cała śmietanka towarzyska zaprezentowała się hucznie na festiwalu Woodstock w 1969r.

W latach 70-tych w dalszym ciągu rozwijał się podział na podgatunki muzyczne rocka. Tzw. glam rock ze swoim androgenicznym brzmieniem trafił w gusta niezliczonych odbiorców. Ale przede wszystkim 1960r. Hard Rock i rock progresywny zaczął się w tamych czasach bardzo szybko rozwijać, a razem z nimi także art rock.

Scena rocka była bardzo ściśle powiązana ze sceną hipisowską, gdzie razem protestowano przeciwko wojnie w Wietnamie czy innym problemom społecznościowym. Ale i tutaj napotkano na pewne rozbierzności: z jednej strony Punk buntowniczy i kojarzony z rebeliami a obok niego Muzyka na żywo komercyjnie reprezentowana: na stadionach i tournée, które były za każdym razem wielkim wydarzeniem. Po dzień dzisiejszy występy gwiazd rocka są powiązane z nieopisaną fascynacją: na spowitych mgłą, zaćmionych i niewyraźnie oświetlonych wielkich scenach pomiędzy perksujami i różnego rodzaju gitarami elektrycznymi, elektryczno-basowymi można obserwować występy spoconych rockmanów.

Rock, który powstał w latach 80er składał się z pop-metalu na czele z Bon Jovi, Europe, Queen, Yes, Simple Minds, U2, REM, Van Halen i pochodzącymi z Niemiec The Scorpions. Ponad to rozwijały się w dalszym ciągu różnorakie podgatunki rocka, jak np. post punk, New Wave i Synthie Pop . Pop można było zasmakować brzmienia Heavy Metal - granych przez zespoły takie jak Metallica, Iron Maiden czy Motörhead.

Image muzyki rockowej od początku jej istnienia praktycznie się nie zmienił: rock kojarzony jest z jednej strony z protestami i skandalami, a z drugiej z wolnością. Występy Elvisa Presleya i zespołu The Beatles w garniturach, którzy zawrócili w głowie rzeszy kobiet, jak i kurtki skórzane i charakterystycznie pofalowane, rozwiane włosy stały się symbolem rozpoznawczym rockmanów. Zażywanie narkotyków natomiast było popularne nie tylko w kręgach rocka psychodelicznego - wręcz przeciwnie. Motto "Sex, Drugs and Rock’n’Roll" celebrowało wiele zespołów i ich rzesze fanów. Zdewastowane pokoje hotelowe, tudzież porozbijane gitary po koncertach - ten tzw. bad boys image był często przypisywany wielu gwiazdom rocka i członkom ich bandów. Born to be wild! A czy ktoś jest w stanie sobie wyobrazić choćby festiwal Woodstock bez prawdziwej rockowej muzyki? A “źli chłopcy”, którzy grzali na motorach trasą “Route 66”, ochrypłe głosy i szarpane dźwięki gitary - to pozostałe symbole wolności prezentowanej przez ten niezwykły gatunek muzyczny!

Na radio.pl znajdziesz pasujące do Twojego nastroju stacje radiowe: masz ochotę na największe hity wszechczasów rockowych gigantów takich jak: Rolling Stones, Led Zeppelin, U2 und Bon Jovi? Czy chcesz posłuchać nieco bardziej ostrego brzmienia gitar Metallici, Deep Purple czy Aerosmith? A może odrazu naprawdę ciężkiego brzmienia takiego jak Heavy Metal granego przez Judas Priest czy Iron Maiden? Czy chcesz oddać się muzycznemu brzmieniu nowego punku, dawnym rockowym zespołom punkowym, czy też posłuchać aktualnych kompozycji Indie Rock lub Alternative od Mando Diao, Franz Ferdinand lub Bloc Party. A może chcesz poznać muzyczną niszę tzw. rocka psychodelicznego lub glam rocka? Lub po prostu odpocząć po ciężkim dniu przy delikatniejszym brzmieniu Soft Rock Ochota na rozmaite dźwięki i ballady? Włącz wybrane przez siebie radio rockowe i pozwól oderwać się od rzeczywistości…!