Partner im RedaktionsNetzwerk Deutschland

Radio Jazz – Słuchaj 1354 stacji radiowych Jazz online

Jazz - Pozwól sobie na więcej swingu w radiu

Nie ma znaczenia, czy chodzi o jazz z Nowego Orleanu, Dixieland, Bebop, Latin Jazz, Cool Jazz, Hard Bop, Free Jazz, czy Jazz Fusion - Jazz i jego rozmaite style łatwo można rozmoznać po ich charakterystycznym swingu. Muzyka Jazzu powstała w Nowym Orleanie, a następnie emigrowała do Chicago i Nowego Jorku i rozwija się nieustannie od XX wieku.

Do instrumentów, które sprawiają, że jazz brzmi w tak wyjątkowy sposób, należą m.in.: perkusja, fortepian, trąby, puzon, klarnet, tuba, kontrabas i niewątpliwie saksofon.

Tym, kto zdecydowanie nadał jazzu wyrazistości jest Louis Armstrong: niesamowicie utalentowany trąbacz i wokalista, który rozpowszechnił jazz również w Chicago i Nowym Jorku. Wywodzący się z biednej rodziny artysta stał się szybko królem jazzu. Do niego dołączył Nat King Cole, którego bezprecedensowy głos zdobył serca słuchaczy na całym świecie. Razem z Louisem Armstrongiem i Nat King Cole również Bix Beiderbecke jest uznawany za jednego z najbardziej wyjątkowych artystów jazzowych. Bix, choć zmarł w bardzo młodym wieku, to dzięki swojemu niebywałemu talentowi do improwizowania oraz charakterystycznym utworom takim jak Singin’ in the Blues i I’m coming from Virginia zapadł głeboko w naszej pamięci i stał się bardzo szybko legendą jazzu.

Natomiast w drugiej połowie XX wieku za najbardziej wpływowego artystę jazzu uchodził Miles Davis (znany również jako The Prince of Darkness). Miles Davis był członkiem Bebop Revolution i nadał prawdziwy początek stylom muzycznym takim jak Cool Jazz, Hard Bop, Jazz Rock czy też Modal Jazz, a jego muzyczne arcydzieła stały się ponadczasowe.

Jednakże jazz to nie tylko gatunek muzyczny tworzony w przeszłości. Artystowi takiemu jak Michael Bublé udało się połączyć jazz z mainstreamem i w ten sposób trafić w gusta szerszej publiczności. Wszystkie jego albumy muzyczne świetnie się sprzedają i cieszą ogromną popularnością.

Jednym z najbardziej znanych kierunków muzyki jazzowej jest swing, który narodził się w latach 30-tych i był grany przede wszystkim przez bardzo duże zespoły muzyczne. Rok 1930 był rokiem swingu! Z okresu tego wywodzą się najsłynniejsze big bandy, których dyrygentami byli m.in.: Glenn Miller, Benny Goodman, Tommy Dorsey, Artie Shaw, Duke Ellington i Count Basie. Natomiast: Billie Holliday, Dinah Washington i Ella Fitzgerald- należą do najsłynniejszych wokalistek tego okresu.

Jazz jest grany po dzień dzisiejszy i oczarowuje brzmieniem szeroką publiczność, która kocha po prostu jego wspaniałe i niepowtarzalne dźwięki.