Producentka filmowa - Magdalena Zimecka o filmie "Bądź wola moja"
Magdalena Zimecka, koproducentka filmu Julii Kowalski "Bądź wola moja", który będzie miał swoją światową premierę na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Przed 27. Przeglądem Filmowym Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszyn: rozmowa z Jolantą Dygoś dyrektorką przeglądu. Kamila Dorbach p.o. dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, o akcji "Przeżyj to w kinie. 20 lat z PISF".
--------
48:52
Piotr Niemyjski - autor zdjęć do filmu "Pejzaż w kolorze sepii"
Spotkanie z Piotrem Niemyjskim. Film z jego zdjęciami "Pejzaż w kolorze sepii" w reżyserii Leia Ishikawy (koprodukcja japońsko-polsko-brytyjska) będzie miał swoją światową premierę w konkursie "Un Certain Regard" 78 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Inni goście: Michał Bielawski, autor filmu "Pasażer Andrzej Munk" oraz Kuba Armata, krytyk filmowy.
--------
41:47
"Sanatorium pod klepsydrą według braci Quay"
Spotkanie z krytyczką filmową Adrianą Prodeus - rozmowa o "Sanatorium pod klepsydrą według braci Quay". Adaptacja opowiadanie Brunona Schulza, która powstawała przez niemal 20 lat. Film powstawał niemal dwie dekady. Film opowiada historię mężczyzny przemieszczającego się pociągiem boczną i tajemniczą linią kolejową. Celem podróży jest odwiedzenie umierającego ojca. Wkrótce dociera do sanatorium, które znajduje się na skraju mitycznego lasu.
--------
47:52
Laureaci Nagród PSC 2025
PSC 2025 czyli Polish Society of Cinematographers, to Nagrody dla Najlepszych Polskich Autorów Zdjęć Filmowych. Spotkanie z Zuzanną Zacharą-Hassari laureatką nagrody za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego "Las" w reżyserii Lidii Dudy. Także rozmowa z Kasią Smutniak, premiera po latach - "Diversion end" w reżyserii Michała Krzywickiego - spotkanie z reżyserem i aktorką Dagmarą Brodziak.
--------
49:43
Mara Tomkovich: tu jest kontekst polityczny, ale zaglądam też w tę część, która nie interesuje mediów
Film "Pod szarym niebem" nie mógłby powstać na Białorusi: Łukaszenko nie pozwoliłby na to, gdyż pokazuje okrutną, przerażającą prawdę o jego dyktatorskim reżimie. Tym bardziej że jest to historia oparta na faktach. Teraz można ją już obejrzeć w polskich kinach.
Autorska audycja Ryszarda Jaźwińskiego pojawiła się na antenie Trójki w styczniu 1997 roku. Przez lata zmieniała się jej formuła, dni i godziny nadawania, czas trwania, ale tytuł pozostał ten sam. W „Trójkowo, filmowo” można znaleźć aktualne informacje dotyczące wszelkich wydarzeń filmowych – premier, trwających festiwali i przeglądów, realizowanych właśnie filmów i planów twórców. Gośćmi audycji są przede wszystkim popularni aktorzy i reżyserzy, ale też inni twórcy polskiego kina, reprezentujący rozmaite zawody filmowe. W studiu Trójki bywają zarówno gwiazdy polskiego kina, jak i debiutanci, czy jeszcze studenci uczelni artystycznych. Czasem jest też okazja, by zaprezentować nagrane specjalnie dla "Trójkowo, filmowo" wywiady z gwiazdami światowego kina.