Dorośli w spektrum autyzmu. Jak funkcjonują przed i po diagnozie? Analizują Ola Pflumio i Anita Wojtkiewicz
Dorośli w spektrum autyzmu. Zaglądamy do neuroatypowego umysłu. Opierając się na najnowszej wiedzy psychologicznej odpowiadamy na pytania dotyczące funkcjonowania przed i po diagnozie. Audycja adresowana jest do osób, które odczuwają swoją odmienność, a nie potrafią jej zrozumieć. Dorastały w poczuciu odmienności, ale nie potrafiły jej nazwać i żyją z tymi wątpliwościami, a czasem z cierpieniem, do dziś.
--------
35:28
--------
35:28
Jak towarzyszyć dzieciom w rozwoju i słuchać ich potrzeb? Radzi Ewelina Posadowska
Jak towarzyszyć dziecku, zachęcać do rozwoju, nie ograniczając jego własnego potencjału i pędu poznawczego? Słowem, jak nie przeszkadzać w rozwoju? Rozmawiamy o podejściu rodziców do wymagających albo jak wielu zwykło mówić "niegrzecznych" dzieci. Rozmawiamy o błędnych założeniach opiekunów i prawdziwych potrzebach dzieci.
--------
33:56
--------
33:56
Wojna domowa. Czy rzeczywiście jesteśmy skrajnie podzielonym społeczeństwem? Analizują Joanna Zięba i Mateusz Janicki
Mamy spolaryzowane społeczeństwo. Po wyborach prezydenckich widać jak na dłoni, że jest podzielone na dwa obozy, jak w sztuce. A może ten ostry podział występuje tylko w stosunku naszego społeczeństwa do polityki? Czy polityka jest wszystkim? Czy wszystko jest polityką? Anna Maruszeczko rozmawia o kryzysie mentalnym Polaków.
--------
33:38
--------
33:38
O związku, który "ładuje baterie" opowiada Aga Rogala
Związki małżeńskie/partnerskie, które są w trudnym momencie lub zaraz będą, jeśli czegoś nie zrobią. Na początku zawsze jest łatwo. Po kilku latach wspólnego życia są razem, ale osobno. O związku, który ładuje baterie, opowiada Aga Rogala.
--------
35:31
--------
35:31
Dlaczego synom wychowywanym tylko przez matki, trudno zbudować zdrowe relacje? Tłumaczą Radosław Rychlik, Jakub Bączykowski i Marcin Grudzień
Rozmawiamy o dzieciach, które są używane przez rodziców do kojenia ich emocji, wspierania, pocieszania, realizowania ich niespełnionych ambicji, budowania własnego wizerunku, utrzymywania rodziny w całości, bycia zastępczym partnerem.
Czym jest w istocie bliskość? Dlaczego nam do siebie nawzajem dalej niż bliżej. Rozmowy o relacjach małżeńskich, partnerskich, o singlach, o dylematach rodzicielskich, a nawet o tym, jak pojąć świat nastolatków, i o aktywności społecznej, która może być bardzo satysfakcjonująca, wręcz porywająca, i przede wszystkim zbliżająca.