O stracie, która zawsze jest początkiem nowego, rozmawia Orina Krajewska
Jak przyjąć stratę i wszystkiego nie stracić w wymiarze osobistym, jak i społecznym? Jak odciąć się od przeszłości, a czasem wręcz ją amputować? Czy końce mogą stać się początkami? Gościni: Orina Krajewska, aktorka, prezeska Fundacji Małgosi Braunek "Bądź", autorka książek.
--------
34:49
O różnych aspektach lęku przed macierzyństwem opowiada psycholog i psychoterapeutka, Justyna Dąbrowska
Rozmowa o macierzyństwie czy raczej – uzasadnionym i nieuzasadnionym – lęku przed nim. Ciągle słychać o zagrożeniach, natomiast o radości płynącej z bycia mamą, z bycia rodzicem – prawie wcale. Jaki potencjał tkwi w macierzyństwie? Co daje siłę matce a co ją odbiera?
--------
35:29
O warsztatach z życia par i własnych doświadczeniach opowiadają Justyna Masella Praszyńska i Roman Praszyński
Tym razem w "Blisko, coraz bliżej” warsztaty z życia par. Goście: Justyna Masella Praszyńska i Roman Praszyńska.
--------
35:46
O frustrującej potrzebie lub obsesji kontroli. Jak sobie z nią radzić? Analizuje dr n.med. Mekhakyan, psycholog i psychoterapeuta
Potrzeba kontroli jest pożądana i zupełnie naturalna, chociaż czasem próbujemy kontrolować, to, co niekontrolowalne: zachowanie nastolatka, nałóg męża (żony), scenę polityczną. I pojawia się frustracja. Bo to są wiecznie niezaspokojone potrzeby. One nie dają się zaspokoić. A my – kontrolerki i kontrolerzy – stajemy się smutni, ba! zgorzkniali, totalnie zmęczeni. A może by tak puścić tę kontrolę?
--------
38:27
O opiece współdzielonej rozmawiają: dr Honorata Janik–Skowrońska, Aleksandra Dejewska–Wysogrocka i Michał Jasiewicz
Po rozstaniu. Prawo dziecka do matki i ojca. O opiece współdzielonej. Dziecko musi być karmione przez oboje rodziców ich energią, nie tylko pieniędzmi. Nadal jest tak, że w zdecydowanej większości przypadków po rozstaniu rodziców sąd ustala miejsce stałego pobytu dziecka przy matce. Dlaczego ignorowane są prośby ojców o opiekę naprzemienną?
Czym jest w istocie bliskość? Dlaczego nam do siebie nawzajem dalej niż bliżej. Rozmowy o relacjach małżeńskich, partnerskich, o singlach, o dylematach rodzicielskich, a nawet o tym, jak pojąć świat nastolatków, i o aktywności społecznej, która może być bardzo satysfakcjonująca, wręcz porywająca, i przede wszystkim zbliżająca.