Radio Logo
RND

Radio Reggae – Słuchaj 512 stacji radiowych Reggae online

Dźwięki rastafari: Jah, Ganja, Bob Marley i korzenie reggae

Reggae powstało pod koniec lat 60. na Jamajce z tzw. sku i rocksteady, gdzie szybko stało się dominującym gatunkiem muzycznym. Teksty piosenek reggae śpiewane przez Kreolów w języku patois, które z jednej strony krytykują społeczne postawy, a z drugiej opowiadają o miłości, wolności i jedności, i ich duchowe połączenie z Rastafarianami, przyczyniły się do tego, że reggae zaczęto kojarzyć nie tylko ze stylem muzycznym. Reggae to również ruch społeczny, filozofia i sposób życia, które zyskało z początkiem lat 70. światowy rozgłos - w szczególności rozpowszechnione w USA, Anglii i Afryce.

Światowy rozgłos

Od 1970r. coraz wiekszy wpływ na rozwój muzki reggae miał ruch Rastafari. Utożsamiany jest on z duchowym przekazem, postawą sprawiedliwości i równości. Wspierał on przesiedlenie akrykańskiego narodu Diaspora do Afryki. Rozgłos zyskał dzięki rytuałowi palenia “świętego ziela”, czyli marihuany. Bob Marley wraz ze swoim zespołem The Wailers, jak i bandy takie jak Big Youth, Black Uhuru czy Burninig Spear przyczynił się do popularyzacji więzi reggae z Rastafarianami. Również w Wielkiej Brytanii zaczął w pewnym momencie rozwijać się ruch reggae, który był reprezentowany chociażby przez zespół UB40, a w USA reggae może zawdzięczyć swoją popularność w szczególności Bobowi Marleyowi: choć nie tylko w bezpośreni sposób dzięki jego muzyce, ale i w pośredni poprzez np, cover Erica Claptona “I Shot the Sheriff” (1974).

Sound system Pow Pow i Silly Walks oraz muzyk Gentleman odegrali również znaczącą rolę w rozpowszechnianiu reggae. Getleman tworzył w stylu bardzo zbliżonym do jamajskiego ze względu na swoje częste i długie wizyty na Jamajce. Mało tego, tworzył on nie tylko w języku angielskim, ale także w kreolskim języku jamajskim, zwanym Patois. Na początku lat 2000. udało mu się z albumem numer 1 “Confidence” zdobyć wiele komerycyjnych sukcesów. Natomiast afroniemiecki muzyk Patrice zmieszał reggae z popem i afrykańskimi rytmami soul. Zaś najbardziej znany na świecie niemiecki live-band Seeed, któremu udało się rozpowszechnić ten styl na bardzo dużą skalę w Niemczech, grał muzykę z pogranicza reggae, hip popu, popu a nawet dancehall. Swoimi niemieckimi tekstami reggae zachwycili oni nie tylko niemiecką publiczność.

Information

Ze względu na ograniczenia przeglądarki nie można bezpośrednio odtwarzać tej stacji na naszej stronie internetowej.

Możesz jednak odtworzyć stację tutaj w naszym radio.pl Popup-Player.

Radio