Reggae Radio

Stacje prezentujące gatunek Reggae:

Radio Kampus radio kampus Warszawa, Polska / Muzyka alternatywna, Hip Hop, Reggae, Rock, Radio akademickie, Kultura, Muzyka
Radio Kampus gra muzykę alternatywną i ma bardzo szeroki format muzyczny. Jest opiniotwórcze, a na ich antenie jest miejsce dla wielu środowisk.
Radio UWM FM radio uwm fm Polska / Hip Hop, Reggae, Rock, Kultura, Społeczeństwo
Radio UWM gra głównie muzykę rockową, hip hop, a także reggae i wiele innych rodzajów muzyki popularnych wśród studentów.
Roots Legacy Radio roots legacy radio Francja / Dub, Reggae, Ska
Roots Legacy Radio gra korzenne reggae, dub, steppers i cyfrowy dub w stylu brytyjskim.
RMF Reggae rmf reggae Kraków, Polska / Reggae
Najlepsza RASTAstacja w RMFon.pl. Największe światowe gwiazdy, przedstawiciele rodzimej sceny, wyjątkowa atmosfera. Poznaj muzykę reggae.
LagoonFm lagoonfm Polska / Reggae, Rock, Pop, Trance
W tym radiu każdy dzień poświęcony jest innemu gatunkowi muzycznemu. Można znaleźć tu m.in. muzykę Pop, Rock, Reggae, Trance, Club oraz Dance.
La Grosse Radio Reggae la grosse radio reggae Francja / Reggae
Radio internetowe, całkowicie i bez reszty poświęcone muzyce reggae od afrykańskich początków po twórczość artystów jamajskich.
King Dub Radio king dub radio Francja / Dub, Reggae
King Dub Radio to internetowe radio francuskiej wytwórni „King Dub Records”, oprócz muzyki roots & culture grające też cyfrowy dub.
Reprezent Radio 107.3 FM reprezent radio 107.3 fm Londyn, Zjednoczone Królestwo / Dubstep, Hip Hop, Reggae, Urban
Reprezent 107.3 FM szybko stało się jedną ze wschodzących gwiazd na londyńskim firmamencie radiowym. Reprezent 107.3 FM nadaje z angielskiej stolicy muzykę u...
Prun' prun' Francja / Muzyka eklektyczna, Electro, Reggae
Radio uniwersyteckie z Nantes. Prun' proponuje eklektyczny miks gatunków electro, dub, hip-hop, reggae, muzyki świata, lokalnych wiadomości, miksów DJ-ów i informacji praktycznych.
jahfari jahfari Niemcy / Reggae
JAHFARI − najlepsze reggae, najciekawsza muzyka korzenna i najlepszy dancehall.
Eska Rock Reggae eska rock reggae Warszawa, Polska / Reggae
Słuchaj online Eska ROCK Reggae | Muzyka w Twoim klimacie tam, gdzie jesteś.
Reggae Mix Station reggae mix station Paryż, Francja / Reggae
Internetowe radio Reggae Mix Station gra to, co obiecuje: Reggae!
RMP 92.9 FM - La Radio du Reggae rmp 92.9 fm - la radio du reggae Paryż, Francja / Dancehall, Dub, Reggae, Ska
RMP 92.9 FM to jedyna we Francji stacja radiowa UKF grająca reggae.
ReGGae 141 reggae 141 Nowy Jork, USA / Reggae
Radio internetowe wierne korzennemu reggae i nowszym odmianom tego relaksującego gatunku muzycznego.
OPENZOUK MUSIC openzouk music Paryż, Francja / Muzyka latynoska, R&B, Reggae, Zouk, Muzyka
Openzoukradio − głos z wysp ze słonecznym programem złożonym z muzyki zouk, socca, latino, r'n'b, przez ragga aż po dancefloor.
Fyah 105 fyah 105 Jamajka / Dance, Hip Hop, Reggae, Reggaeton, Muzyka
Internetowe radio Fyah Mix serfuje po karaibskiej fali przy dźwiękach dancehall, reggae, soca i hip-hopu.
Webadub Hot Radio webadub hot radio Paryż, Francja / Dub, Reggae
Internetowe radio pierwszej francuskiej społeczności internetowej reggae/dancehall, grające wybrane produkcje dub i reggae korzennego.
Power 106 FM power 106 fm Jamajka / Reggae
Jamajskie okno na świat
Radio Sud Est radio sud est Martinique, DOM-TOM / Reggae
Radio Sud Est z Martyniki specjalizuje się w brzmieniach karaibskiego reggae.
Raggakings raggakings Niemcy / Reggae
Spadkobiercy Boba Marleya i inne królestwa muzyki reggae.
Rastamusic rastamusic Niemcy / Reggae
24 godziny, 7 dni w tygodniu. Rasta Reggae Music z Augsburga.
101.ru: Reggae 101.ru: reggae Rosja / Reggae
Rytmy reggae w rosyjskim radiu internetowym 101.ru.
Radio Laser radio laser Francja / Muzyka eklektyczna, Hip Hop, Rap, Reggae
Radio Laser to lokalna stacja z Bretanii. W radiu Laser grana jest ambitna mieszanka gatunków hip-hop, rock, regaae i electro.

Dźwięki rastafari: Jah, Ganja, Bob Marley i korzenie reggae

Reggae powstało pod koniec lat 60. na Jamajce z tzw. sku i rocksteady, gdzie szybko stało się dominującym gatunkiem muzycznym. Teksty piosenek reggae śpiewane przez Kreolów w języku patois, które z jednej strony krytykują społeczne postawy, a z drugiej opowiadają o miłości, wolności i jedności, i ich duchowe połączenie z Rastafarianami, przyczyniły się do tego, że reggae zaczęto kojarzyć nie tylko ze stylem muzycznym. Reggae to również ruch społeczny, filozofia i sposób życia, które zyskało z początkiem lat 70. światowy rozgłos - w szczególności rozpowszechnione w USA, Anglii i Afryce.

Światowy rozgłos

Od 1970r. coraz wiekszy wpływ na rozwój muzki reggae miał ruch Rastafari. Utożsamiany jest on z duchowym przekazem, postawą sprawiedliwości i równości. Wspierał on przesiedlenie akrykańskiego narodu Diaspora do Afryki. Rozgłos zyskał dzięki rytuałowi palenia “świętego ziela”, czyli marihuany. Bob Marley wraz ze swoim zespołem The Wailers, jak i bandy takie jak Big Youth, Black Uhuru czy Burninig Spear przyczynił się do popularyzacji więzi reggae z Rastafarianami. Również w Wielkiej Brytanii zaczął w pewnym momencie rozwijać się ruch reggae, który był reprezentowany chociażby przez zespół UB40, a w USA reggae może zawdzięczyć swoją popularność w szczególności Bobowi Marleyowi: choć nie tylko w bezpośreni sposób dzięki jego muzyce, ale i w pośredni poprzez np, cover Erica Claptona “I Shot the Sheriff” (1974).

Sound system Pow Pow i Silly Walks oraz muzyk Gentleman odegrali również znaczącą rolę w rozpowszechnianiu reggae. Getleman tworzył w stylu bardzo zbliżonym do jamajskiego ze względu na swoje częste i długie wizyty na Jamajce. Mało tego, tworzył on nie tylko w języku angielskim, ale także w kreolskim języku jamajskim, zwanym Patois. Na początku lat 2000. udało mu się z albumem numer 1 “Confidence” zdobyć wiele komerycyjnych sukcesów. Natomiast afroniemiecki muzyk Patrice zmieszał reggae z popem i afrykańskimi rytmami soul. Zaś najbardziej znany na świecie niemiecki live-band Seeed, któremu udało się rozpowszechnić ten styl na bardzo dużą skalę w Niemczech, grał muzykę z pogranicza reggae, hip popu, popu a nawet dancehall. Swoimi niemieckimi tekstami reggae zachwycili oni nie tylko niemiecką publiczność.